Page 31 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 31

TYDZIEŃ 2  •  Wszyscy razem  •  29



            Cele:
              r
              ozwijanie umiejętności rysowania głowonogów
              kształtowanie umiejętności przechodzenia od bazgrania do prób rysowania koła, schematów postaci człowieka
              wiczenie koordynacji wzrokowo-słuchowej.
              ć
                Pomoce: kartki z bloku, kredki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Jak wyglądamy?”. Chętne dzieci – chłopiec i dziewczynka odgrywają role modela i modelki. Chodzą w kole,
              co jakiś czas zmieniając sposób poruszania się. Pozostałe dzieci przyglądają się im. Celem zabawy jest dokładna obser-
              wacja postaci. N. rozmawia z dziećmi na temat wyglądu człowieka.
            2.  Ćwiczenie graficzne – próba rysowania postaci. Nauka rysowania głowy – zamkniętego koła. Inspirowanie dzieci do ry-
              sowania siebie lub bliskiej osoby.
            3.  Słuchanie rymowanki ze wskazywaniem wymienianych części ciała. N. wskazuje je na lalce, a dzieci na sobie.


              Głowa, ramiona,
              kolana, pięty, kolana, pięty.
              Głowa, ramiona, kolana, pięty,
              oczy, uszy, usta, nos.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Bawimy się z Trampolinkiem.
            Cele:
              kształtowanie poczucia rytmu, wolno – szybko
              kształtowanie reakcji na sygnał w muzyce
              trwalanie imion dzieci z grupy, swobodne wypowiadanie się w kontakcie z rówieśnikami.
              u
                Pomoce: tamburyn, szablon postaci Trampolinka (KA, k. 1), dowolne nagranie wesołej muzyki, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. N. śpiewa na melodię piosenki Wlazł kotek na płotek znane już dzieciom słowa:

              Zapraszam, zapraszam
              wszystkich was.
              Na nutki, na dźwięki
              nadszedł czas.

            2.  Zabawa „Rób to, o co poproszę”. N. zaprasza dzieci do zabawy. Pokazuje tamburyn, na którym będzie grał. Umawia się
              z dziećmi, że będzie grał raz wolno (muzyka zaprasza dzieci do chodzenia), raz szybko (muzyka zaprasza dzieci do bie-
              gania). Kiedy będzie cisza, należy się zatrzymać i zrobić to, o co poprosi N., np.: pomachać jedną ręką, pomachać drugą
              ręką, pomachać obiema rękami, podać dłoń koledze lub koleżance.
            3.  Trampolinek wita się z nami. Dzieci siadają w kole. N. wita każde dziecko, trzymając w ręku Trampolinka (KA, k. 1).
              Wymienia imiona, celowo zmieniając je i prowokując dzieci do poprawiania. Dzieci razem z Trampolinkiem śpiewają
              poznaną piosenkę Z Trampolinkiem do przedszkola (CD).
            4.  Dzieci naśladują gesty N.: klaskanie, tupanie, podskakiwanie, machanie ręką; obracają się, dotykają ręką brzucha (kola-
              na), tańczą wesoło (można włączyć wesołą muzykę).
            5.  Dzieci siadają blisko N., który prosi, aby cicho lub głośno wypowiadały swoje imiona. W ten sposób będą żegnały się
              z Trampolinkiem i dziękowały mu za wspólną zabawę.

            Zabawa dodatkowa:
            N. zaprasza dzieci do koła. Następnie mówi rytmicznie tekst, a dzieci naśladują jego ruchy.

              Skaczę do przodu – hop, (dzieci wykonują skok do przodu)
              skaczę do tyłu – hop. (dzieci wykonują skok do tyłu)
              Jedna noga (dzieci wysuwają nogę do przodu), druga noga (wysuwają do przodu drugą nogę)
              raz, dwa, trzy. (dzieci klaszczą rytmicznie)
              Idę sobie z Trampolinkiem, z Trampolinkiem. (spacer po kole)
              Idę sobie z Trampolinkiem tup, tup, tup. (na słowa tup, tup, tup dzieci tupią nogami)
   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36