Page 26 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 26

24  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień


                        t
          Piątek   emat: Kolorowy Trampolinek.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa pantomimiczna „Co robię?” – rozwijanie ekspresji dziecka, wyrażanie
          wyobrażonego zachowania. Zabawa „Echo rytmiczne” – rozwijanie koordynacji i pamięci słuchowo-ruchowej. Ćwiczenia
          poranne: Zestaw I. Zabawa konstrukcyjna w kąciku klocków „Budujemy domy”. Ćwiczenie oddechowe. Zabawa ruchowa
          – marsz, bieg, podskoki w rytmie tamburynu.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 1, 11

          Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, językowa, ruchowa – kolorowy Trampolinek. Opisywanie wyglądu Trampo-
          linka. Wyjmowanie szablonu postaci Trampolinka z wytłoczonej kartki i ozdabianie jego bluzki. Opisywanie wyglądu, wy-
          myślanie przygód Trampolinka. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw I.
            obszary z podstawy programowej: I 1; III 1, 3, 8; IV 1, 8

          Zajęcia w ogrodzie: Rysowanie na piasku patykiem lub ogonkiem od liścia, układanie kompozycji z patyków. Zabawy na
          sprzęcie ogrodowym. Skoki, podskoki obunóż, na jednej nodze na piasku, na trawie.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 11


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa pantomimiczna „Co robię?”. Dzieci kolejno pokazują ruchem i gestami różne czynności. Pozostałe odgadują, co
            robią koledzy. Rozwijanie ekspresyjnych możliwości dziecka, wyrażanie wyobrażonego zachowania.
             x Zabawa „Echo rytmiczne”. N. prezentuje rytm, np. 2 klaśnięcia, 1 przytup, 3 podskoki. Dzieci naśladują rytm jak echo.
            Rozwijanie koordynacji i pamięci słuchowo-ruchowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa konstrukcyjna w kąciku klocków „Budujemy domy”. Dzieci układają z klocków domy. Opisują ich wygląd, mówią,
            kto w nich mieszka. Rozwijanie pomysłowości dzieci.
             x Ćwiczenie oddechowe – dzieci dmuchają na wiatraczki. Doskonalenie prawidłowego wdechu i wydechu.
             x Marsz, bieg, podskoki. Dzieci maszerują, biegają lub podskakują w rytm grany przez N. na tamburynie. Rozwijanie mo-
            toryki dużej, koordynacji słuchowo-ruchowej.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, ruchowa.
          Temat: Kolorowy Trampolinek.
          Cele:
            doskonalenie sprawności manualnych – wylepiania plasteliną (kolorowanie)
            dostrzeganie efektów swojej pracy – odczuwanie satysfakcji z własnego sukcesu
            ozwijanie umiejętności wypowiadania się
            r
            r
            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
               Pomoce: pędzle, farby, kredki, plastelina, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Opisywanie wyglądu Trampolinka.
          2.  Wyjęcie postaci Trampolinka i ozdobienie jego bluzki w dowolny sposób – KA, k. 1. Dzieci mogą go na przykład pokoloro-
            wać kredkami lub wylepić plasteliną. Gotowe prace N. umieszcza w widocznym miejscu w sali.
          3.  Każde dziecko opowiada o swojej pracy. N. zachęca do wymyślania własnych przygód Trampolinka.
          4.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31