Page 28 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 28

26  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: językowa, społeczna, ruchowa.
          Temat: Magiczne słowa.
          Cele:
            r
            ozwijanie umiejętności uważnego słuchania i pamięci
            kształtowanie logicznego myślenia i odpowiadania na zadawane pytania
            u
            trwalanie zasad grzecznego zachowania wobec innych
            ozwijanie umiejętności odtwarzania pamięciowego
            r
            r
            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
               Pomoce: szablon postaci Trampolinka (KA, k. 1), dowolny instrument perkusyjny.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa słowna „Zagadki Trampolinka”. N. trzyma postać Trampolinka (KA, k. 1) i udziela mu głosu: Zadam wam dzisiaj
            pytania zagadki, ponieważ chciałbym sprawdzić, czy znacie magiczne słowa. Oto pierwsza zagadka: Jakie słowo powinniśmy
            powiedzieć, gdy ktoś poczęstuje nas cukierkiem? Teraz powiem drugą zagadkę: Jakie słowo powinniśmy powiedzieć, gdy
            wyrządzimy komuś krzywdę lub sprawimy przykrość? Została jeszcze ostatnia zagadka: Jakie słowo powinniśmy powie-
            dzieć, gdy komuś coś dajemy?
             Za każdym razem dziecko, które zna odpowiedź, podnosi palec do góry, podchodzi do N. i mówi mu dane słowo
            na ucho. N. mówi, czy jest to dobra odpowiedź. Następnie prosi, aby wybrane dziecko powiedziało ją głośno (DZIĘKUJĘ,
            PRZEPRASZAM, PROSZĘ).
          2.  Rozmowa na temat sytuacji, w których należy używać magicznych słów: Dlaczego używamy magicznych słów? Kto z was
            użył dzisiaj magicznego słowa? Jakiego? W jakiej sytuacji?
          3.  Nauka krótkiej rymowanki Słowa, które mają moc. N. recytuje słowa rymowanki, a dzieci powtarzają za nim.

            Trzy magiczne słowa:
            PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ
            ogromną moc mają,
            gdy ich przedszkolaki często używają.

          4.  Zabawa ruchowa „Przepraszam, dziękuję”. N. gra na instrumencie perkusyjnym, a dzieci biegają na palcach lub pod-
            skakują. Gdy następuje przerwa w muzyce, N. mówi słowo przepraszam, a dzieci podchodzą do siebie nawzajem i po-
            dają sobie prawe dłonie (gest słowa przepraszam). Gdy N. mówi słowo dziękuję, dzieci stają naprzeciwko siebie i kiwają
            głowami (gest słowa dziękuję).
          5.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Spacer wokół przedszkola. Wspólna rozmowa na temat wyglądu przedszkola i urządzeń znajdujących się na jego terenie.
             x Zabawa w piaskownicy. Dzieci rysują palcem na piasku, a potem opowiadają o swoich pracach. Rozwijanie małej motoryki.
             x Zabawa „Napełnij butelkę”. Dzieci podzielone są na 2 drużyny. Wszyscy otrzymują małe plastikowe butelki z szerokim
            otworem. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze napełnienie ich piaskiem. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona za-
            danie. Rozwijanie małej motoryki.



          WTOREK   emat:  Malowane korale.
                           t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa plastyczna „Dorysuj” – doskonalenie sprawności grafomotorycznych. Za-
          bawa w pokazywanie „Lampa – nos” – rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowej, percepcji słuchowej. Ćwiczenia poranne:
          Zestaw II. Zabawa w teatr – rozwijanie ekspresji dziecka, twórczości werbalnej. Zabawa „Kto to mówi?” – rozwijanie per-
          cepcji słuchowej. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Figurki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 1, 5, 6, 8; IV 1, 2
   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33