Page 34 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 34
32 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
x Zabawa skoczna „Przeskocz listek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
x Ćwiczenia poranne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Wysłuchanie i nauka wierszyka Trzy słowa, rozmowa z N. o codziennym używaniu magicznych słów. Kształtowanie
umiejętności słuchania, wypowiadania się na określony temat.
Są trzy czarodziejskie słowa
powiedziała mądra sowa.
Pierwsze słowo to DZIĘKUJĘ,
niech go nigdy nie brakuje.
Drugie słowo wam ogłoszę
to magiczne słowo PROSZĘ.
I PRZEPRASZAM – trzecie z nich.
Nie wstydź się używać ich.
x Zabawa dydaktyczna „Jak mam ubrać lalę?”. Dzieci nazywają różne ubrania, wskazują, które z nich nosimy w obecnej
porze roku. Następnie ubierają lalki (misie, maskotki) i prezentują je kolegom. Swobodne rozmowy z N. Doskonalenie
mowy i logicznego myślenia.
x Zabawa graficzna „Dokończ obrazek”. Każde dziecko otrzymuje narysowany kontur postaci człowieka i dorysowuje
na nim brakujące części ciała, np.: oko, nos, rękę. Rozwijanie sprawności graficznych.
II Zajęcia główne
Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, ruchowa.
Temat: Lubimy malować.
Cele:
doskonalenie sprawności manualnych
r
ozwijanie umiejętności malowania grubym pędzlem na dużej powierzchni
r
ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
Pomoce: farby, grube pędzle, duże arkusze papieru.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa plastyczna – malowanie dowolnego obrazka grubymi pędzlami na dużych arkuszach papieru. Dzieci malują
dwoma lub trzema kolorami farb plakatowych.
2. Rozmowa z dziećmi na temat ich prac. Co namalowałeś? Jakich kolorów użyłeś? Jak maluje się grubym pędzlem? Co jest
łatwo namalować takim pędzlem, a co trudniej?
3. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
III Zajęcia w ogrodzie
x Dzieci rysują kredą na chodniku liście i drzewa, które widzą w ogrodzie. Rozwijanie kreatywności plastycznej.
x Zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci starają się odgadnąć, co pokazuje N., a potem naśladują jego czynności, np.:
kołysanie się gałęzi na wietrze (wymachiwanie rękami), wschodzące słońce (dzieci kucają, następnie powoli się prostują
i podnoszą ręce – promienie słońca), skaczącą wiewiórkę (podskoki). Rozwijanie ekspresji ruchowej.
x Dzieci zbierają liście na jesienne bukiety. N. chwali wszystkich za wykonanie pięknych bukietów. Następnie dzieci
odkładają swoje bukiety na jedno miejsce tak, aby powstała duża góra z liści. N. mówi: Może jakiś jeż zakopie się w nich
i prześpi tu zimę?