Page 37 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 37

TYDZIEŃ 3  •  Jestem przedszkolakiem  •  35



              Potem każde dziecko kolejno wkłada ręce do worka, wybiera 1 przedmiot i za pomocą dotyku stara się odgadnąć, co to
              jest. Rozwijanie percepcji dotykowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa z pokazywaniem części ciała. Doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej.


              Jedna nóżka, druga nóżka,
              jedna rączka, druga rączka.
              To mój nosek, oczka dwa
              uśmiechnijmy się raz, dwa.

              x Zabawa ruchowo-graficzna. Dzieci dobierają się w pary. Przyglądają się dokładnie swoim kolegom. Starają się zapa-
              miętać, jaki mają kolor włosów, oczu, jak wygląda ich nos, fryzura, uszy. Potem rysują na kartce kształt głowy kolegi
              i wszystkie elementy twarzy. Rozwijanie percepcji wzrokowej, umiejętności tworzenia obrazu graficznego.
              x Zabawa ruchowa „Po śladach”. N. nakleja na podłodze szablony dłoni i stóp z papieru samoprzylepnego. Zadaniem
              dzieci jest przejść po tak utworzonej ścieżce, dotykając ręką naklejonej dłoni, a nogą – śladu stopy. Doskonalenie koor-
              dynacji wzrokowo-ruchowej.



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: emocjonalna, ruchowa, językowa.
            Temat: Moje emocje.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności wyrażania swoich emocji
              ozwijanie ekspresyjnych możliwości dziecka
              r
              r
              ozwijanie mowy i twórczego myślenia.
                Pomoce: ilustracje przedstawiające dzieci w różnych sytuacjach oraz wyrażające różne emocje, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa dydaktyczna „Moje emocje”. N. prezentuje ilustracje, na których przedstawione są dzieci w różnych sytuacjach.
              Każde z nich wyraża różne emocje, np.: dziecko otrzymujące prezent (radość), dziecko, które przewróciło się na ro-
              werze (smutek, ból), dziecko, które zobaczyło coś dziwnego (zaciekawienie, zdziwienie), dziecko, które jest zmęczone,
              zagniewane. Dzieci, odwołując się do własnych doświadczeń, opowiadają o sytuacjach, w których odczuwają podobne
              emocje jak bohaterowie rysunków.
            2.  Zabawa ruchowa „Pokaż, co robisz, gdy jesteś…”. Dzieci pokazują za pomocą mimiki i gestów, jak zachowują się, gdy są
              smutne, zagniewane, wesołe itd.
            3.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 3. Dzieci opowiadają, co widzą na rysunkach. Mówią, kto jest smutny, a kto wesoły.
              Rysują w kółeczku buzię smutną lub uśmiechniętą.
            4.  Burza mózgów. Wspólna próba odpowiedzi na pytania: Po czym poznajemy, że ktoś jest smutny (wesoły)? W jaki sposób
              możemy rozweselić smutnego przedszkolaka? Jak możemy pogodzić kłócących się kolegów? Jak możemy zrobić przyjem-
              ność swojemu koledze?



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Prosto, w bok”. Dzieci stoją w gromadce przed N. i reagują na jego polecenia, np.: Biegnij prosto,
              dotknij huśtawki i wróć. Biegnij w bok, dotknij drzewa i wróć. N. chwali dzieci, które pobiegły we właściwym kierunku.
              Rozwijanie orientacji przestrzennej.
              x Zabawa porządkowo-dyscyplinująca. Dzieci biegają swobodnie po ogrodzie. Na hasło: Kamienie! przykucają, udając,
              że są kamieniami. Po chwili znów zaczynają biegać. Reagowanie na sygnał werbalny.
              x Zabawa słuchowa „Co słyszysz?”. Dzieci nasłuchują odgłosów dobiegających z otoczenia. Nazywają je i starają się określić,
              skąd dobiegają. Rozwijanie percepcji słuchowej.
   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42