Page 40 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 40

38  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień


                              t
          CZWARTEK   emat: Radosne miny.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Iskierka przyjaźni”. Zabawa ruchowa „Pająk i muchy”. Ćwiczenia
          poranne: Zestaw III. Zabawa dydaktyczna „Duży – mały” – rozwijanie umiejętności stosowania określeń wielkości i wyra-
          żeń przyimkowych. Układanie puzzli – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawa ruchowa skoczna „Pajacyk”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 1, 3, 4; III 5; IV 12

          Zajęcia główne: Aktywności: emocjonalna, plastyczna, ruchowa, językowa – radosne miny. Nauka rymowanki – ćwi-
          czenie prawidłowego siedzenia na zajęciach w siadzie skrzyżnym. Zabawa w skojarzenia – dopasowywanie obrazków
          przedstawiających emocje do sytuacji przedstawionych na rysunkach. Ćwiczenie graficzne „Minki – buźki” – kolorowanie
          rysunków konturowych twarzy. Opowiadanie, jakie emocje one wyrażają. Zabawa pantomimiczna – pokazywanie ciałem
          i mimiką stanów emocjonalnych: smutku, radości, zagniewania, zdziwienia, złości.
            obszary z podstawy programowej: II 1; III 5; IV 5, 9, 11

          Zajęcia w ogrodzie: Puszczanie baniek mydlanych. Zabawa „Kora drzew” – odbijanie faktury kory na kartce. Zabawy
          na sprzęcie ogrodowym.
            obszary z podstawy programowej: II 1, 3, 4; III 5; IV 11



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Iskierka przyjaźni”. Dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. N. ściska rękę sąsiada, który drugą ręką ściska
            dłoń następnej osoby. Iskierka (uścisk) jest kolejno przekazywana, aż wróci do osoby, która ją wysłała.
             x Zabawa ruchowa „Pająk i muchy”. N. – pająk zajmuje miejsce w wyznaczonej w rogu sali sieci. Dzieci-muchy chodzą
            na czworakach po całej sali. Na hasło: Pająk! wszystkie muchy przyjmują określoną pozycję (siad skrzyżny z dłoń-
            mi opartymi na kolanach) i pozostają nieruchome, ponieważ pająk idzie na łowy. Jeżeli któraś mucha się poruszy, pa-
            jąk zabiera ją do sieci. Schwytana mucha pozostaje w niej do końca zabawy w siadzie skrzyżnym z dłońmi opartymi
            na kolanach. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa dydaktyczna „Duży – mały”. N. prezentuje różne przedmioty lub wskazuje je w sali, a dzieci określają ich wielkość
            duży – mały i położenie, np.: na krześle, pod stołem, obok szafy. Rozwijanie umiejętności stosowania określeń wielkości
            i wyrażeń przyimkowych.
             x Układanie puzzli – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Pajacyk” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: emocjonalna, plastyczna, ruchowa, językowa.
          Temat: Radosne miny.
          Cele:
            r
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, skojarzeniowego
            kształtowanie umiejętności wypowiadania się
            doskonalenie percepcji wzrokowej.

               Pomoce: rysunki do zabawy w skojarzenia, okrągłe szablony twarzy z różnymi minami.

          Przebieg zajęć:
          1.  Nauka rymowanki uczącej prawidłowego siedzenia na zajęciach: Nóżki w kokardkę, plecy prościutkie, tak siedzą dzieci
            grzeczniutkie. Dzieci powtarzają rymowankę za N. i siadają w siadzie skrzyżnym.
          2.  Zabawa w skojarzenia. N. umieszcza na tablicy rysunki twarzy wyrażających różne emocje, a obok ilustracje różnych
            przedmiotów lub sytuacji. Zadaniem dzieci jest do każdej twarzy wyrażającej emocje dopasować ilustrację z rzeczą lub
            sytuacją, np.: radość – prezent, smutek – chore dziecko leżące w łóżku, złość – kłócące się dzieci.
   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45