Page 43 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 43

TYDZIEŃ 4  •  Witamy Panią Jesień  •  41



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Bukiet jesieni” – układanie bukietów z liści. Porównywanie. Zabawa „Bieg slalomem”. Zabawa
            gimnastyczna – naśladowanie ruchów N.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 11, 15


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Rozmowa z dziećmi o tym, jak spędziły weekend i co ciekawego robiły. N. zachęca je do wypowiedzi. Rozwijanie mo-
              wy i myślenia.
              x Ćwiczenie plastyczne „Drzewo”. Każde dziecko dostaje kartkę z rysunkiem drzewa, które nie ma liści ani owoców. Dzieci
              wspólnie lub w małych grupach zastanawiają się, jakie znają drzewa owocowe. Następnie dorysowują na drzewie liście
              i owoce. Każde dziecko opowiada, jak nazywa się jego drzewo i jakie rosną na nim owoce (np. jabłoń – jabłka, grusza –
              gruszki). N. inspiruje, rozmawia z dziećmi, zachęca do rysowania. Doskonalenie sprawności manualnych.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa plastyczna „Wydzieramy liście”. Dzieci wydzierają liście o różnych kształtach z kartek kolorowego papieru.
              (N. może wcześniej na kartkach narysować kontury liści). Gotowe, kolorowe liście N. zbiera, mówiąc, że będą wykorzy-
              stane na zajęciach w czwartek. Rozwijanie sprawności manualnych.
              x Zabawa logopedyczna. N. prezentuje różne odgłosy, np.: zwierząt, odgłos kichania, kaszlu, silnika samochodu. Dzieci
              powtarzają odgłosy za N. Rozwijanie sprawności aparatu mowy.
              x Zabawa na czworakach „Spacer jeża” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: językowa, poznawcza, przyrodnicza, plastyczna, ruchowa.
            Temat: W ogrodzie przedszkolnym.
            Cele:
              kształcenie mowy i myślenia
              wzbogacanie wiedzy na temat przygotowywania się niektórych zwierząt do zimy
              r
              ozwijanie umiejętności odtwarzania pamięciowego
              r
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
                Pomoce: sylwety postaci z opowiadania W ogrodzie przedszkolnym, KA, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Teatrzyk sylwetowy do opowiadania W ogrodzie przedszkolnym. N. schowany za parawanem prezentuje tekst opowiadania
              i manipuluje sylwetkami postaci (Trampolinka – KA, k. 1, wiewiórki), udzielając im głosu. (Przed rozpoczęciem opowia-
              dania tłumaczy dzieciom, jaką pracę wykonuje w przedszkolu dozorca, ponieważ będzie o nim mowa w opowiadaniu).


                  W ogrodzie przedszkolnym

              Pewnego jesiennego dnia Trampolinek wyszedł z dziećmi do ogrodu przedszkolnego . Przedszkolaki zauważyły, że z drzew
              spadło bardzo dużo liści i pomyślały, że należałoby je posprzątać . Postanowiły, że zagrabią liście i w ten sposób pomogą
              panu dozorcy, który na co dzień wykonuje tę pracę . Trampolinek oczywiście też wziął się do pracy . Nagle przed nim prze-
              biegła ruda wiewiórka .
                – Wiewióreczko, wiewióreczko! – zawołał . – Gdzie się tak spieszysz?
                – O, witaj Trampolinku! Jestem bardzo zajęta . Gromadzę w dziupli zapasy przed zimą . Muszę zdążyć, zanim spadnie śnieg .
                – A co takiego zbierasz? – zapytał ciekawy Trampolinek .
                – Bardzo lubię orzechy, żołędzie i różne nasiona .
                Kiedy tak rozmawiali o zimowych zapasach, na niebie pojawił się klucz żurawi odlatujących do ciepłych krajów .
                – Gdzie one lecą i dlaczego jest ich tak dużo?
                – Żurawie, tak jak bociany, co roku opuszczają nasz kraj przed zimą, aby spędzić ją w ciepłych krajach . Jest im u nas
              za zimno i nie ma dla nich pożywienia . Wrócą wczesną wiosną, gdy zacznie robić się ciepło i stopnieje śnieg .
                – Aha . . . To pewnie i nasza koleżanka sikorka też niedługo odleci . Muszę się z nią szybko pożegnać .
                – Nie Trampolinku, sikorki zostają z nami . Potrafią sobie radzić z poszukiwaniem jedzenia, nie boją się również zimna .
   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48