Page 46 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 46

44  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          do rozróżniania prawej i lewej ręki. Odrysowywanie prawej dłoni na kartce papieru – dorysowywanie paznokci, kolorowanie
          i ozdabianie rysunku według własnego pomysłu.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – Pani Jesień i liście. Zabawy rytmicz-
          ne – rozwijanie poczucia rytmu, reagowanie na sygnał dźwiękowy.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 7, 14

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowo-naśladowcza „Rób to, co ja” – doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
          Zabawa ruchowa „Przedszkolak do przedszkolaka”. Zabawa bieżna „Berek”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 7



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. Dzieci bawią się, pamiętając o kulturalnym zwracaniu się do kolegów, uży-
            waniu magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Słuchanie dowolnej bajki opowiadanej przez N. Dzieci skupiają uwagę na tekście bajki. Potem rozmawiają o jej treści.
             x Zabawa oddechowa. Dzieci dmuchają przez słomkę na przygotowane przez N. listki z bibuły.
             x Zabawa dydaktyczna „Pokaż obrazek, o którym mówiłem”. N. prezentuje dzieciom obrazki przedstawiające różne zwie-
            rzęta, osoby, proste scenki i opisuje jeden z nich. Dzieci uważnie słuchają opisu słownego i wskazują opisywany obrazek.
            Rozwijanie mowy i myślenia.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: ruchowa, matematyczna, plastyczna.
          Temat: Gdzie siedzi miś?
          Cele:
            p
            osługiwanie się wyrażeniami przyimkowymi
            oruszanie się w przestrzeni zgodnie z poleceniami
            p
            drażanie do rozróżniania prawej i lewej ręki
            w
            ozwijanie sprawności manualnych.
            r
               Pomoce: maskotka miś, gumki frotki, kartki, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kierunki”. Dzieci poruszają się zgodnie z poleceniami N., np.: Idź do przodu, do ty-
            łu, w tę stronę (N. wskazuje lewą lub prawą stronę).
          2.  Zabawa „Gdzie siedzi miś?”. N. umieszcza misia: na stole, pod stołem, za stołem, obok stołu, przed stołem. Za każdym
            razem mówi, gdzie znajduje się miś. Dzieci powtarzają za nim, a potem same umieszczają maskotkę zgodnie z polece-
            niami N.
          3.  Zabawa ruchowa „Prawy do lewego”. N. zakłada każdemu dziecku frotkę na prawy nadgarstek. Dzieci wykonują ruchy
            zgodnie z poleceniami N., np.: Dotknij prawą dłonią podłogi. Pomachaj prawą (lewą) ręką. Podaj koledze prawą (lewą)
            rękę. Weź do lewej (prawej) ręki klocek.
          4.  N. odrysowuje każdemu dziecku jego prawą dłoń na kartce papieru. Dziecko dorysowuje paznokcie, koloruje i ozdabia
            rysunek według własnego pomysłu.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Pani Jesień i liście.
          Cele:
            r
            ozwijanie poczucia rytmu
            r
            ozwijanie aparatu głosowego
            r
            eagowanie na sygnał dźwiękowy
            kreślanie elementów muzyki: cicho – głośno.
            o
   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51