Page 49 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 49

TYDZIEŃ 4  •  Witamy Panią Jesień  •  47


                          t
            PIĄTEK   emat: Kolory jesieni.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa plastyczna „Odlatujące ptaki”. Wyszukiwanie ilustracji związanych z te-
            matem zajęć – jesienią. Swobodne wypowiedzi dzieci. Ćwiczenia poranne: Zestaw IV. Zabawa plastyczna „Kasztanowe lu-
            dziki” – wykonanie jesiennych ludzików. Zabawa z piłką z elementem toczenia. Zabawa ruchowa „Omiń dziuplę”.
              obszary z podstawy programowej: IV 2, 5, 12, 18

            Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, ruchowa – kolory jesieni. Ćwiczenie plastyczne „Malowany liść” – malowa-
            nie farbami jesiennych liści. Odbijanie ich na kartce papieru w dowolnym, wymyślonym przez siebie, układzie. Zabawa
            „Kolorowe skojarzenia” – podawanie skojarzeń do podanego koloru. Zabawa ruchowa „Idziemy na grzyby”. Ćwiczenia
            gimnastyczne: Zestaw IV.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 1, 2, 5 8, 11

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa równoważna „Linoskoczek”. Spacer po ogrodzie przedszkolnym połączony z obserwacją
            przyrody. Zabawa ruchowa „Cień” – odnajdywanie cieni drzew i krzewów.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 8; IV 2, 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa plastyczna „Odlatujące ptaki”. Dzieci kolorują kontury ptaków odlatujących do ciepłych krajów. (Karty pracy
              przygotowane przez N.). Następnie opowiadają o swoich pracach.
              x Wyszukiwanie w książkach ilustracji związanych z tematem zajęć – jesienią. Swobodne wypowiedzi dzieci.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa plastyczna „Kasztanowe ludziki”. Ze zgromadzonych w przedszkolu kasztanów i żołędzi dzieci wykonują przy
              pomocy N. jesienne ludziki.
              x Zabawa z piłką z elementem toczenia. Dzieci toczą do siebie piłkę, zwracając się do danego kolegi po imieniu.
              x Zabawa ruchowa „Omiń dziuplę”. N. rozkłada na podłodze szarfy-dziuple. Dzieci biegają między nimi, starając się
              nie wpaść do dziupli.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, ruchowa.
            Temat: Kolory jesieni.
            Cele:
              oznawanie kolorów i utrwalanie ich nazw w skojarzeniach
              p
              ozwijanie sprawności manualnych
              r
              r
              ozwijanie myślenia skojarzeniowego
              r
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
                Pomoce: liście, farby, kartki A3.
            Przebieg zajęć:
            1.  Ćwiczenie plastyczne „Malowany liść”. Dzieci malują farbami przyniesione do przedszkola jesienne liście. Następnie od-
              bijają je na dużej kartce papieru w dowolnym, wymyślonym przez siebie, układzie.
            2.  Zabawa „Kolorowe skojarzenia”. N. wspólnie z dziećmi wymienia kolory, jakie można odnaleźć na jesiennych liściach.
              Zadaniem dzieci jest powiedzieć, co kojarzy im się z danym kolorem, np.: brązowy jak czekolada, żółty jak słońce,
              pomarańczowy jak dynia.
            3.  Zabawa ruchowa „Idziemy na grzyby”. Dzieci swobodnie maszerują po sali. Na hasło N.: Zbieramy grzyby! kucają i uda-
              ją zbieranie grzybów.
            4.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54