Page 48 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 48

46  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa na spostrzegawczość „Którego obrazka brakuje?”. Dzieci przyglądają się obrazkom. Następnie N. chowa jeden
            z nich. Zadaniem dzieci jest powiedzieć, którego obrazka brakuje.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Posłuchaj”. Dzieci wykonują polecenia N., np.: Chodzimy na palcach. Zbie-
            ramy liście. Słuchamy szumu wiatru.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Rysowanie kredkami ilustracji na dowolny temat. Dzieci pamiętają, by poprawnie trzymać kredkę. Opowiadają, co przed-
            stawia ich rysunek.
             x Ćwiczenie oddechowe „Burza na morzu”. Dzieci otrzymują słomki i kubeczki z wodą. Na sygnał N. dmuchają przez
            słomki tak, żeby woda w kubeczku się wzburzyła.
             x Oglądanie książek i czasopism, szukanie obrazków przedstawiających jesień. Dzieci odszukują na obrazkach szczegóły
            podane przez N. Uczą się swobodnej wypowiedzi.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, przyrodnicza.
          Temat: Dary jesieni – warzywa.
          Cele:
            oznawanie kolorów jesieni
            p
            r
            ozpoznawanie i nazywanie darów jesieni – warzyw
            doskonalenie umiejętności przyklejania
            r
            ozwijanie mowy i myślenia.
               Pomoce: ilustracje (zdjęcia) przedstawiające jesień, różne warzywa, duże arkusze z rysunkiem drzewa, liście wy-
               darte z papieru kolorowego, klej.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat jesieni. Dzieci przyglądają się ilustracjom (zdjęciom) przedstawiającym jesień w parku, w lesie,
            w ogrodzie, w górach. Wspólne odpowiedzi na pytania: Jaką mamy porę roku? Jakie kolory ma jesień? Jakie są dary je-
            sieni? Jak jesienią zmieniają się drzewa? Jak zachowują się zwierzęta? Kto z was lubi jesień? Dlaczego? Kto nie lubi tej po-
            ry roku? Dlaczego?
          2.  Degustacja darów jesieni z ogrodu – warzyw (marchewek, pomidorów, cebuli, pietruszki). N. częstuje wszystkich
            pokrojonymi kawałkami warzyw. Dzieci określają ich kolor i smak. Rozmowa z dziećmi, odwołanie się do ich wiedzy
            i doświadczeń. Co można zrobić z tych warzyw? Dlaczego powinniśmy jeść dużo warzyw? Które warzywa możemy zjeść
            na surowo?
          3.  Praca plastyczna „Drzewo”. Dzieci w kilkuosobowych grupach naklejają kolorowe liście (żółte, brązowe, zielone, poma-
            rańczowe, czerwone) na rysunki drzew znajdujące się na dużych arkuszach papieru. (Wykorzystanie liści wydzieranych
            przez dzieci w poniedziałek na zajęciach popołudniowych). Dzieci nazywają kolory liści.
          4.  Zabawa ruchowa „Pracowite wiewiórki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa równoważna „Idź po śladzie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa w chowanego. Dzieci szukają dla siebie kryjówek w ogrodzie przedszkolnym. Jedno z nich zostaje wyznaczone do
            szukania kolegów. Wygrywa to, które najdłużej pozostało w ukryciu. Przy powtórzeniu zabawy pełni ono rolę szukającego.
             x Zabawy ruchowe ze skakankami, kółkami serso i kołami hula-hoop. N. zwraca uwagę na zgodne dzielenie się zabawkami.
   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53