Page 45 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 45

TYDZIEŃ 4  •  Witamy Panią Jesień  •  43



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa z gazetami. Dzieci spacerują po sali, trzymając gazetę. Najpierw trzymają ją na wyciągniętej dłoni, potem kładą
              ją na głowie. Następnie trzymają w dłoniach jedną stronę gazety i poruszają nią w rytm muzyki. Na koniec kładą gazety
              na podłodze i formują z nich liście, które układają w bukiety. Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
              x Składanie w całość prostych obrazków pociętych na kilka części (obrazki o jesieni). Rozwijanie percepcji wzrokowej.
              x Zabawa dydaktyczna „Co lubią zwierzęta?”. Rozmowa o tym, jakie zwierzę zjada dany owoc lub warzywo. N. przygo-
              towuje zdjęcia owoców, warzyw oraz zwierząt, które się nimi żywią. Dzieci nazywają owoce, warzywa i zwierzęta (pró-
              bują określić, czy jest to zwierzę leśne, czy hodowlane). Zastanawiają się, które zwierzę zjada dany owoc lub warzywo
              (np.: zając – marchewka, wiewiórka – orzechy, dzik – ziemniaki, buraki, chomik – jabłko, marchewka, gil –  jarzębina).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: ruchowa, plastyczna, przyrodnicza.
            Temat: Jeż ma kolce.
            Cele:
              r
              ozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
              r
              ozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania darów jesieni – owoców
              zdobywanie wiedzy przyrodniczej o życiu zwierząt – jeży
              r
              ozwijanie sprawności manualnych.
                Pomoce: owoce (jabłka, gruszki, śliwki), zdjęcia przedstawiające jeże oraz ciekawostki na temat tych zwierząt,
                farby, liście z papieru kolorowego, tamburyn, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa badawcza w kąciku przyrody. N. zaprasza dzieci do kącika przyrody, gdzie są zgromadzone owoce: jabłka,
              gruszki, śliwki. Rozmawia z dziećmi o ich wyglądzie (kształcie, kolorze). Kroi je na części (porównywanie pestek).
              Zachęca do degustacji, określania smaku.
            2.  Rozmowa na temat jeży. N. prezentuje zdjęcia tych zwierząt, opowiada o ich specyficznym wyglądzie, zasypianiu
              na zimę, sposobie odżywiania się. Dzieci opowiadają o swoich spostrzeżeniach, dzielą się swoimi wiadomościami.
            3.  Praca plastyczna „Jeż” – KA, k. 3. Dzieci moczą dłonie w kolorowych farbach i odciskają je na grzbiecie jeża tak, żeby powsta-
              ły kolce. Gdy prace wyschną, przyklejają na grzbiecie jeża jesienne listki wcześniej wycięte przez N. z kolorowego papieru.
            4.  Zabawa ruchowa „Kolczasty jeż”. N. gra na tamburynie, a dzieci-jeżyki biegają. Gdy tamburyn milknie, jeżyki siadają
              na dywanie, podkurczają nogi i chowają głowę – zasypiają.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Do celu”. Dzieci kolejno kopią piłkę do celu – bramki wykonanej z 2 pachołków.
              x Zabawa ruchowa „Wyścig piłek”. N. dzieli dzieci na 2 drużyny. Zadaniem każdej z nich jest, skacząc na dużej piłce,
              dotrzeć do mety, miejsca wyznaczonego przez N. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy wyścig.
              x Zabawa „Lina”. Dwoje dzieci stoi naprzeciwko siebie i trzyma rozciągniętą linę. Pozostałe dzieci kolejno przeskakują
              przez nią. Lina jest stopniowo podnoszona lub opuszczana. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.



                           t
            ŚRODA   emat:  Gdzie siedzi miś?


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań – zwrócenie uwagi na kulturalne zwra-
            canie się do kolegów. Ćwiczenia poranne: Zestaw IV. Słuchanie bajki i rozmowa o jej treści. Zabawa oddechowa. Zabawa dy-
            daktyczna „Pokaż obrazek, o którym mówiłem” – rozwijanie mowy i myślenia.
              obszary z podstawy programowej: I 9; IV 2, 3

            Zajęcia główne:   ▶  1. Aktywności: ruchowa, matematyczna, plastyczna – gdzie siedzi miś? Zabawa orientacyjno-
            -porządkowa „Kierunki” – poruszanie się zgodnie z poleceniami: do przodu, do tyłu, w prawą (lewą) stronę. Zabawa „Gdzie
            siedzi miś?” – posługiwanie się przyimkami: na, pod, za, obok, przed. Zabawa ruchowa „Prawy do lewego” – wdrażanie
   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50