Page 42 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 42

40  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, społeczna, ruchowa.
          Temat: Dziewczynka i chłopiec.
          Cele:
            u
            trwalenie znajomości części ciała człowieka
            p
            oznanie sposobów posługiwania się klejem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa
            r
            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
               Pomoce: duże arkusze papieru z konturowym rysunkiem sylwety dziewczynki i chłopca, elementy do przykleje-
               nia na konturowych rysunkach postaci, klej, bębenek.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa plastyczna „Dziewczynka lub chłopiec”. N. dzieli dzieci na 3–4-osobowe grupy. Każda z nich otrzymuje arkusz
            z dużym konturowym rysunkiem postaci dziewczynki lub chłopca oraz różne elementy do doklejenia na konturze (wło-
            sy, oczy, nos, uszy, usta, elementy ubrania). Dzieci doklejają na postaciach brakujące elementy. (N. pokazuje, jak posłu-
            giwać się klejem).
          2.  Zabawa ruchowa „Ręka do ręki”. Dzieci biegają w rytm grany przez N. na bębenku. Gdy muzyka cichnie, podchodzą
            do siebie nawzajem i witają się, podając sobie dłonie. Za każdym razem podchodzą do innego kolegi.
          3.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x „Wiewiórki” – zabawa bieżna z elementem skoku. Dzieci-wiewiórki biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tam-
            burynu. Na przerwę w muzyce zaczynają skakać w różnych kierunkach.
             x Zabawa „Jesienny kwiat” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli
            podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków, obracają się wokół
            własnej osi i znów wracają do pozycji kucznej.
             x Zabawa ruchowo-naśladowcza „Jesień w ogrodzie”. Dzieci podzielone na 3 grupy zakładają szarfy w 3 kolorach: żółtym –
            dzieci-jesienne liście, niebieskim – dzieci-wiatr i czerwonym – dzieci-wiewiórki. Każda grupa stoi w wyznaczonym miej-
            scu. Gdy N. podnosi w górę krążek żółty – wybiegają liście, gdy niebieski – wiatr, a kiedy czerwony – wiewiórki. Każda
            z grup stara się ruchem naśladować odpowiednio: kołyszące się na wietrze liście, porywisty wiatr lub skaczące wiewiór-
            ki. Rozwijanie ekspresyjnych możliwości dziecka.




          TYDZIEŃ 4    Witamy Panią Jesień




          PONIEDZIAŁEK   emat:  W ogrodzie przedszkolnym.
                                   t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Rozmowa z dziećmi o tym, jak spędziły weekend i co ciekawego robiły. Ćwiczenie
          plastyczne „Drzewo” – doskonalenie sprawności manualnych. Ćwiczenia poranne: Zestaw IV. Zabawa plastyczna
          „Wydzieramy liście”. Zabawa logopedyczna – rozwijanie sprawności aparatu mowy. Zabawa na czworakach „Spacer jeża”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 1, 2, 18

          Zajęcia główne: Aktywności: językowa, poznawcza, przyrodnicza, plastyczna, ruchowa – w ogrodzie przedszkolnym.
          Oglądanie teatrzyku sylwetowego do opowiadania W ogrodzie przedszkolnym. Rozmowa na temat treści utworu. Próba
          opowiadania przygód Trampolinka przez chętne dzieci – wzbogacanie wiedzy na temat przygotowywania się niektórych
          zwierząt do zimy. Zabawa ruchowa „Krety pod ziemią”. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – utrwalanie wiadomości o darach
          jesieni, liczenie. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw IV.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 8; IV 1, 2, 3, 15
   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47