Page 39 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 39

TYDZIEŃ 3  •  Jestem przedszkolakiem  •  37



            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa rytmiczna z pokazywaniem. Dzieci naśladują N.


              Ja już nie jestem taki malutki. (dzieci unoszą dłoń nisko nad podłogą)
              Umiem sam zasznurować butki . (naśladują wiązanie butów)
              Wiem, który lewy, a który prawy . (pokazują lewą rękę, pokazują prawą rękę)
              Spytaj kolego, jeśliś ciekawy.

            2.  Zabawa integracyjna w kole „Po mojej prawej stronie”. N. zakłada każdemu dziecku na prawą rękę gumkę frotkę. Po pra-
              wej stronie jednego z dzieci jest wolne miejsce. Dziecko to zaprasza kolegę lub koleżankę, wypowiadając słowa: Po mojej
              prawej stronie jest wolne miejsce i zapraszam tutaj… (wymienia imię dziecka). Wywołana osoba zajmuje wolne miejsce.
              Następnie dziecko, po którego prawej stronie zwolniło się miejsce, kontynuuje zabawę, wypowiadając te same słowa.
            3.  Zabawa „Pokaż tak jak ja”. Każde dziecko ma frotkę na prawej ręce i wykonuje nią polecenia N.: Dotknijcie prawą ręką
              nosa. Pokażcie okno. Podrapcie się po głowie.
            4.  Wykonanie karty z balonikiem – KA, k. 2. Dzieci wyjmują szablon balonika. Malują dłoń farbą i odciskają na baloniku.
              Każde dziecko doczepia balonikowi wstążkę w innym kolorze. N. może na balonikach napisać imiona dzieci.
            5.  Wspólne przygotowanie wystawy baloników.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Wesoła czy smutna?
            Cele:
              u
              wrażliwianie dzieci na różne elementy muzyki – nastrój
              ozpoznawanie i nazywanie emocji
              r
              kształcenie koordynacji ruchowo-słuchowej.
                Pomoce: szyfonowe chusty lub paski pociętej krepiny, obrazki przedstawiające smutną i wesołą buzię (format A3),
                dowolne nagranie muzyki wesołej i smutnej.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zwołuje dzieci umówioną śpiewanką: Zapraszam, zapraszam wszystkich was…
            2.  Zabawa „Wesoła czy smutna?”. Dzieci siedzą przed N., który pokazuje obrazek ze smutną lub wesołą buzią. N. pyta dzie-
              ci: Dlaczego buzia jest wesoła (smutna)? Prosi dzieci, żeby pokazały smutną i wesołą minę.
            3.  N. przykleja obrazki z buzią smutną i wesołą w dwóch różnych miejscach sali. Kiedy gra muzyka, dzieci poruszają się
              swobodnie. Na przerwę w nagraniu zatrzymują się i decydują, obok którego obrazka stanąć. N. zadaje pytania: Czy dzisiaj
              jesteś smutny, czy wesoły? Jak się czujesz, kiedy masz urodziny? Jak się czujesz, kiedy świeci słonko? Jak się czujesz, kiedy
              nie możesz znaleźć ulubionej przytulanki? Jak się czujesz, kiedy dostajesz prezent? Jak się czujesz, kiedy boli cię rączka?
              Jak się czujesz, kiedy idziesz z mamą na lody?
            4.  N. zaprasza dzieci do wysłuchania dwóch fragmentów muzyki – wesołej i smutnej. Dzieci siadają w kółeczku. Po wysłuchaniu
              fragmentów muzyki N. pyta, czy była ona wesoła, czy smutna.
            5.  N. włącza wesołą muzykę i prosi dzieci, żeby stanęły przy obrazku, który odpowiada jej nastojowi. Dzieci stają przy
              rysunku przedstawiającym uśmiechniętą buzię. Następnie N. włącza smutną muzykę i prosi dzieci, aby stanęły przy ob-
              razku odpowiadającym nastrojowi tej melodii. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            6.  Zabawa „Chustki tańczą”. N. rozdaje dzieciom szyfonowe chusty lub paski pociętej krepiny. Prosi o poruszanie nimi
              w rytm słyszanej muzyki. Po zabawie dzieci odkładają chusty w ustalone miejsce.

            Zabawa dodatkowa:
            Opowieść ruchowa do muzyki. N. opowiada historyjkę do muzyki wesołej lub smutnej, obrazując ją ruchem. Dzieci na-
            śladują jego gesty.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Jak bawimy się tej jesieni?”. Dzieci naśladują ruchem różne zabawy w ogro-
              dzie. Na sygnał wzrokowy – podniesioną przez N. czerwoną chusteczkę – chowają się za drzewa. Rozwijanie percepcji
              wzrokowej.
              x Zabawy z obręczą hula-hoop (toczenie obręczy w różnych kierunkach).
              x Zabawa z elementem biegu „Samoloty”. Dzieci naśladują ruchem lot samolotów. Wyciągają ręce w bok i biegają. Na jed-
              no klaśnięcie samoloty lądują – dzieci przykucają. Rozwijanie motoryki dużej, ogólnej sprawności ruchowej.
   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44