Page 90 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 90

88  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, manualna, ruchowa.
          Temat: Jakimi zabawkami chcemy się bawić?
          Cele:

            kształcenie słuchania ze zrozumieniem
            r

            ozwijanie sprawności manualnych

            doskonalenie narządu zmysłu dotyku
            r

            ozwijanie mowy i myślenia

            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: pluszowy miś, elementy postaci misia, kartki z bloku, klej, worek, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie opowiadania Miś Wesołek. N. prezentuje dzieciom pluszowego misia, którego przyniósł specjalnie na dzisiej-
            sze zajęcia, i zaczyna opowiadać.


                Miś Wesołek

            Pewnego dnia pani weszła do sali, trzymając dużego pluszowego misia z czerwonym noskiem . Dzieci bardzo się ucieszyły,
            że dostaną nową zabawkę i radośnie zaczęły podskakiwać .
            –  Ale piękna, nowa zabawka! – krzyknął przejęty Trampolinek .
            Pani posadziła misia na półce obok innych zabawek i powiedziała .
            –  Proponuję wam, żebyśmy urządzili konkurs na imię dla misia .
            –  Może Lolek? – powiedział Marek .
            –  Nie…, lepiej Teodor – zaproponowała Ula .
            –  Mi się wydaje, że to będzie Miśpolinek! – powiedział dumny ze swojego pomysłu Trampolinek .
            Dzieci długo nie mogły się zdecydować na żadne imię . W końcu pani zaproponowała, żeby dobrze przyjrzały się misiowi
            i powiedziały, co im się w nim najbardziej podoba .
            –  Chyba wesoły uśmiech – zawołały zgodnie przedszkolaki .
            –  W takim razie nazwijmy go Wesołek! Czy wszyscy się zgadzają? – zapytał Trampolinek .
            Dzieci zaklaskały w dłonie na znak, że zgadzają się na tę propozycję . Odtąd miś Wesołek stał się jedną z ich ulubionych
            mięciutkich przytulanek . Jego uśmiechnięty pyszczek codziennie witał wszystkich w przedszkolu .



          2.  Rozmowa na temat opowiadania, swobodne wypowiedzi dzieci. Jaką nową zabawkę pani przyniosła do sali? Jaki konkurs
            urządziły przedszkolaki? Jakie imię zaproponował dla misia Trampolinek? Jakie imię otrzymał miś? Dlaczego właśnie takie?
          3.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 8. Dzieci porównują wielkość pajacyków i otaczają je pętlami w odpowiednich kolorach.
          4.  Zabawa plastyczna „Ułóż misia Wesołka”. Dzieci otrzymują elementy postaci misia (głowa, tułów, łapy). Ich zadaniem
            jest ułożyć z nich misia i nalepić na kartkę z bloku.
          5.  Zabawa manualna „Co to jest?”. Dzieci losują z worka dowolną zabawkę i za pomocą dotyku odgadują, co to jest.
          6.  Rozmowa kierowana pytaniami N. podsumowująca temat tygodnia: Co wam się podobało (nie podobało) na naszych
            zajęciach w tym tygodniu? Dlaczego? O jakich zabawkach marzycie? Jakimi zabawkami chcielibyście się bawić?
          7.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa rzutna „Piłka do kosza” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa z chustą animacyjną „Fale na morzu”. Dzieci trzymają chustę i poruszając nią, naśladują np.: fale na morzu,
            lekki wiatr, burzę na morzu.
   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95