Page 87 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 87

TYDZIEŃ 8  •  Nasze zabawki  •  85



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj aktywności: matematyczna, językowa, plastyczna.
            Temat: Zabawki naszych rodziców.
            Cele:
              p

              oznanie dawnych zabawek i sposobów bawienia się nimi

              integracja dzieci z dorosłymi
              ozwijanie umiejętności liczenia
              r

              ozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
              r

                Pomoce: dawne zabawki, (zdjęcia) ilustracje dawnych zabawek, konturowe rysunki przedstawiające różne dawne
                zabawki, klej, papier kolorowy.
            Przebieg zajęć:
            1.  Wycieczka do muzeum zabawek lub na wystawę dawnych zabawek (zajęcia muzealne), spotkanie z ekspertem. Jeśli to
              niemożliwe, N. prezentuje zdjęcia różnych dawnych zabawek i wspólnie z dziećmi je omawia. Jakie zabawki widzicie na
              zdjęciach? Czym różnią się te zabawki od tych, którymi bawicie się dzisiaj? Z czego mogą być zrobione? Która zabawka
              podoba się wam najbardziej? Dlaczego?
            2.  Zaproszenie do przedszkola kilku rodziców (babć, dziadków), którzy przyniosą dawne zabawki i opowiedzą o swoich
              zabawach z dzieciństwa.
            3.  Wspólna zabawa rodziców i dzieci dawnymi zabawkami.
            4.  Wyklejanie kawałkami papieru kolorowego konturów rysunków przedstawiających różne dawne zabawki. Samorzutne
              wypowiedzi dzieci na ich temat.
            5.  Zabawa matematyczna „Policz, ile”. Dzieci samodzielnie lub przy pomocy N. przeliczają zabawki na półkach w sali
              przedszkolnej.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: W sklepie z zabawkami.
            Cele:

              kształtowanie poczucia rytmu
              kształtowanie reakcji na sygnał

              kształtowanie wyobraźni ruchowej

              kształtowanie słuchu.

                Pomoce: trójkąt, tamburyn, talerze.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. śpiewem zaprasza dzieci do siebie.
            2.  Zabawa „Lalki, misie i samochodziki”. N. oznajmia, że dzieci będą miały za zadanie poruszać się jak następujące zabawki:
              samochody – poruszają się po całej sali, gdy usłyszą tamburyn; lalki – tańczą, gdy usłyszą pojedyncze dźwięki trójkąta;
              misie – ciężko chodzą na czworakach (4 łapach) przy dźwiękach talerzy. N. kilkakrotnie zmienia instrumenty i sygnały
              tak, aby każda zabawka „pokazała się” 2–3 razy.
            3.  Rozmowa na temat zabawek znajdujących się w sali przedszkolnej. N. zaprasza dzieci, aby usiadły blisko niego i zadaje
              kilka pytań dotyczących zabawek w sali: Czy macie swoje ulubione zabawki? Czym bawicie się najchętniej? Jak myślicie,
              skąd zabawki wzięły się w naszej sali?  Gdy dzieci odpowiedzą, że zabawki są ze sklepu, N. potwierdza i zaprasza wszyst-
              kich do wysłuchania Opowiadania o zabawkach z naszej sali.
            4.  Wysłuchanie opowiadania o zabawkach. N. wymyśla niezbyt długie opowiadanie o zabawkach, które bardzo nudziły się
              na półkach w sklepie. Nie mogły się doczekać, kiedy przyjdą dzieci i wezmą je do swojego domu lub do przedszkola.
              Po krótkiej naradzie postanowiły same znaleźć dla siebie jakieś przyjazne miejsce. Wieczorem zobaczyły, że drzwi
              sklepu są niedomknięte i… wyruszyły w świat. N. opowiada o wędrówce zabawek do przedszkola, o 2–3 przygodach, jakie
              miały po drodze. Za każdym razem, gdy w opowiadaniu jest mowa o samochodzikach, N. potrząsa tamburynem (w zależności
              od historyjki – krótko lub długo), gdy o lalkach – kilka razy uderza w trójkąt, a gdy mowa jest o misiach – odzywają się talerze.
            5.  N. jeszcze raz opowiada historię. Tym razem dzieci wcielają się w role zabawek. Wykonują ruchy i gesty zgodnie ze słowami
              N. Reagują na sygnały dźwiękowe (tamburyn, trójkąt, talerze). W trakcie opowieści N. robi dłuższe pauzy, aby dać szansę
              dzieciom zareagować na dany sygnał.
            6.  Na zakończenie N. proponuje zabawę w rytm tamburynu „Samochody jadą, samochody stoją” (zob. tydzień 6, scenariusz
              zajęć umuzykalniających).
   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92