Page 83 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 83

TYDZIEŃ 8  •  Nasze zabawki  •  81



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa dydaktyczna „Mały i duży”. Dzieci łączą w pary obrazki, porównując wielkość znajdujących się na nich elemen-
              tów, np.: mały i duży kasztan (liść, jeż, parasol itp.).
              x Zabawa ruchowa „Cień”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno naśladuje ruchy drugiego. Po chwili zamieniają się rolami.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Wyszukiwanie darów jesieni”. N. rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające dary jesieni (kasztany, liście, szyszki,
              jarzębinę itd.). Każde dziecko wybiera jedną ilustrację i opowiada, co się na niej znajduje. Zwraca uwagę na nazwy kolorów.
              x Zabawa dramowa „Zwierzęta”. Chętne dzieci przedstawiają za pomocą ruchu wybrane przez siebie zwierzę. Pozostałe
              zgadują jego nazwę.
              x Zabawa ruchowa „Idź za mną”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno zamyka oczy, a drugie trzyma kolegę za rękę i prowa-
              dzi go po sali. Następnie dzieci zamieniają się rolami.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, manualna, językowa, ruchowa.
            Temat: Dary lasu i parku.
            Cele:
              ozwijanie umiejętności opowiadania

              r

              r
              ozwijanie umiejętności malowania farbami, wyklejania plasteliną
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
              r

                Pomoce: ilustracje różnych darów jesieni, różne dary jesieni, piłka.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zagadki obrazkowe. N. odsłania po fragmencie ilustracje przedstawiające różne dary jesieni. Zadaniem dzieci jest jak
              najszybsze odgadnięcie, co to jest i krótkie opowiedzenie o tym.
            2.  Układanie kompozycji ze zgromadzonych darów jesieni (liści, kasztanów, „nosków”, szyszek, jarzębiny) – praca w grupach.
            3.  Zabawa z piłką. N. rzuca piłkę kolejno do każdego dziecka, a one odrzucają do niego, mówiąc wyraz, który kojarzy im się
              z jesienią. Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
            4.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „W lesie”. N. dzieli dzieci na 2 grupy. Jedna – dzieci-drzewa – otrzymuje szarfy zielone, a druga jest
              bez szarf. Dzieci-drzewa stoją i kołyszą rękami, naśladując gałęzie kołyszące się na wietrze. Pozostałe dzieci biegają
              wokół nich. Na sygnał N. dzieci bez szarf stają za najbliższym drzewem. Po kilku powtórzeniach zabawy dzieci zamieniają się rolami.
              x Zabawa z elementem celowania „Rzut kasztanem”. Dzieci rzucają zgromadzonymi kasztanami do celu, raz prawą,
              raz lewą ręką.




            TYDZIEŃ 8    Nasze zabawki




            PONIEDZIAŁEK   emat:  Moja ukochana zabawka.
                                    t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań – zwrócenie uwagi na przestrzega-
            nie zasad zgodnego współdziałania i pozostawienie porządku po skończonej zabawie. Zabawa tradycyjna „Co zniknęło?”.
            Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII. Zabawy dowolne zabawkami. Zabawa ruchowa „Powiedz i dotknij”. Układanie pociętych
   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88