Page 78 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 78

76  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa plastyczna „Odbijanki”. Dzieci podkładają pod kartkę liście. Następnie rysują po niej bokiem kredki tak, aby
            na kartce odbiła się faktura liścia. Rozwijanie sprawności manualnych.
             x Ćwiczenie narządów mowy „Bąbelki”. Dzieci dmuchają przez słomkę do kubeczków z wodą.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Słonie i mrówki”. Dzieci poruszają się swobodnie po sali przy akompaniamencie.
            Słysząc dźwięki wysokie, naśladują mrówki – biegają na palcach w rytm ósemek. Słysząc dźwięki niskie – chodzą cięż-
            ko jak słonie. Zabawę powtarzamy 2–3 razy. Rozwijanie percepcji słuchowej.


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, społeczna.
          Temat: Malowana jesień.
          Cele:
            obudzanie wyobraźni poprzez eksperymentowanie z mieszaniem kolorów
            p

            r

            ozwijanie sprawności manualnych

            kształtowanie umiejętności zgodnej współpracy w grupie.
               Pomoce: zdjęcia przedstawiające jesień w parku i w lesie, duże arkusze papieru, farby.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na podstawie zdjęć przedstawiających jesień w parku i w lesie. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy jesie-
            ni: opadające liście, dary jesieni (kasztany, żołędzie, jarzębinę), zmieniające się barwy roślin. Samorzutne wypowiedzi dzieci.
          2.  Praca plastyczna „Malowana jesień”. Dzieci podzielone na grupy 3–4-osobowe otrzymują duże arkusze papieru oraz
            palety z kilkoma kolorami farb plakatowych (białą, żółtą, czerwoną i czarną). Zadaniem dzieci jest wymieszać kolory
            i namalować nimi jesienny obrazek. N. dokładnie objaśnia sposób mieszania kolorów, posługiwania się pędzlem, ko-
            rzystania z wody oraz zasady zachowania porządku w miejscu pracy.
          3.  Rozmowy z grupami na temat ich prac. Stosowanie określeń, np.: jasny (ciemny) żółty, jasny (ciemny) czerwony. W ja-
            kich kolorach są liście na waszej ilustracji? Jakie kolory zmieszaliście, żeby otrzymać kolor pomarańczowy? W jaki sposób
            otrzymaliście szarą farbę?



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa muzyczna „Jesienna orkiestra”. Dzieci podzielone są na zespoły, z których każdy gra na innych „instrumen-
            tach” przyrodniczych: zespół 1 zgniata suche liście, zespół 2 stuka kamieniem o kamień, zespół 3 uderza gałązką o ga-
            łązkę, zespół 4 grzechocze szyszkami umieszczonymi w wiaderkach, zespół 5 pociera o siebie kawałki kory. Wspólna
            gra wszystkich dzieci-muzyków.
             x Zabawa ruchowa ,,Listek do listka”. Dzieci-listki chodzą swobodnie po ogrodzie i wykonują polecenia N., np.: Listek do
            listka – dobierają się w pary. Po cztery listki – dobierają się w czwórki, łącząc dwie pary. Razem – wszystkie listki tworzą
            jedno wspólne koło.



                         t
          ŚRODA   emat:  Jesienny rytm.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa „Zwierzątka”. Zabawa dydaktyczna „Gdzie leży piłka?” – dosko-
          nalenie umiejętności określania położenia przedmiotów z zastosowaniem przyimków: na, pod, za, przed, obok. Ćwiczenia
          poranne: Zestaw VII. Zabawa „Ćwiczenie warg i języka”. Zabawy konstrukcyjne – budowanie dowolnych konstrukcji
          z klocków. Zabawa ze śpiewem „Mało nas do pieczenia chleba”.
            obszary z podstawy programowej: III 5, 8; IV 5, 7, 11, 14

          Zajęcia główne:   ▶  1. Aktywności: ruchowa, matematyczna, językowa – jesienny rytm. Zabawa rytmiczno-naśladowcza
          „Przedszkolny rytm” – kształcenie umiejętności odtwarzania i kontynuowania prostych rytmów. Odczytywanie, kontynuo-
          wanie i samodzielne układanie rytmów. Zabawa dydaktyczna „Mój rytm”. Wysłuchanie wiersza i wyszukiwanie w nim
          rytmu i rymów. Powtarzanie wierszyka z podziałem wyrazów na sylaby. Szukanie rymów do słów podawanych przez N.
   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83