Page 79 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 79

TYDZIEŃ 7  •  Jesień za oknem  •  77



              ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – żółte i czerwone liście. Zabawy rytmiczne, kształtujące wyobraźnię ruchową, uczące
            rozpoznawania kolorów podstawowych: żółtego i czerwonego. Utrwalanie piosenki (zabawy) Z Trampolinkiem do przedszkola.
              obszary z podstawy programowej: IV 3, 7, 12

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa ,,Znajdź inny kolor”. Zabawa ruchowa „Pokonaj przeszkody” z wykorzystaniem
            toru przeszkód.
              obszary z podstawy programowej: I 5


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa „Zwierzątka”. N. mówi nazwę wybranego zwierzęcia (np.: niedźwiedź, wiewiórka, zając) i przypomina
              dzieciom jego sposób poruszania się. Dzieci naśladują jego ruchy.
              x Zabawa dydaktyczna „Gdzie leży piłka?”. N. kładzie piłkę w różnych miejscach w sali. Zadaniem dzieci jest określanie jej
              położenia z zastosowaniem przyimków: na, pod, za, przed, obok (na półce, pod stołem, za krzesłem, przed lalką, obok szafy).
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Ćwiczenie warg i języka”. Dzieci naśladują to, co pokazuje N.: wysuwanie warg do przodu, odchylanie ich
              i zamykanie (rybka), dotykanie językiem podniebienia, dotykanie językiem kolejno zębów górnych i dolnych, oblizywa-
              nie warg, dotykanie czubkiem języka kolejnych zębów szczęki górnej, a potem dolnej.
              x Zabawy konstrukcyjne – budowanie dowolnych konstrukcji z klocków. Rozmowy z N. na temat wykonanych konstrukcji.
              x Zabawa ze śpiewem „Mało nas do pieczenia chleba”. Dzieci wraz z N. tworzą koło, do którego wchodzi jedna osoba
              i krąży w nim. N. śpiewa sam, a potem razem z dziećmi. Dziecko w środku koła, stosownie do tekstu piosenki, dobiera
              sobie kolejno dalszych uczestników zabawy.


              Mało nas, mało nas
              do pieczenia chleba.
              Jeszcze nam, jeszcze nam
              (imię dziecka) tu potrzeba.




            II Zajęcia główne


            Zajęcia 1
            Rodzaj aktywności: ruchowa, matematyczna, językowa.
            Temat: Jesienny rytm.
            Cele:

              kształcenie umiejętności odtwarzania i kontynuowania prostych rytmów

              r
              ozwijanie umiejętności tworzenia własnych układów rytmicznych
              dostrzeganie rytmu w krótkich wierszykach.

                Pomoce: obrazki, szablony dary jesieni do układania rytmów.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa rytmiczno-naśladowcza „Przedszkolny rytm”. N. prezentuje rytm: 2 razy tupnięcie, 1 raz klaśnięcie. Dzieci patrzą,
              słuchają i starają się zapamiętać powtarzający się motyw. Następnie kontynuują rytm. N. stopniowo wprowadza coraz
              bardziej rozbudowane i trudniejsze rytmy.
            2.  Odczytywanie, kontynuowanie i samodzielne układanie rytmów. N. zawiesza na tablicy rytm obrazkowy: liść, kasz-
              tan,  liść, kasztan itd. Dzieci odczytują rytm wspólnie z N., a potem kontynuują go samodzielnie. Jeżeli dzieci poradziły
              sobie z ćwiczeniem, N. układa coraz trudniejsze sekwencje.
            3.  Zabawa dydaktyczna „Mój rytm”. Dzieci otrzymują dużo szablonów liści i kasztanów. Układają rytm pokazany przez
              N. na tablicy. Potem układają swoje własne, wymyślone rytmy. N. podchodzi do każdego dziecka, obserwuje i pomaga.
            4.  N. mówi wierszyk, a dzieci dostrzegają w nim rytm i rymy. Powtarzają wierszyk za N. z podziałem wyrazów na sylaby.
              Mogą je wystukiwać lub wyklaskiwać.
   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84