Page 76 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 76

74  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



             x Zabawy w kąciku przyrody – układanie i segregowanie darów jesieni przyniesionych do przedszkola przez dzieci i N.
            (kasztanów, żołędzi, liści, „nosków” klonu, szyszek, jarzębiny). Samorzutne rozmowy z N.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenie oddechowe „Jesienne drzewo”. N. kładzie na stoliku konturowy rysunek drzewa i rozkłada na nim liście. Chęt-
            ne dzieci udają jesienny wiatr – kolejno podchodzą do stołu i zdmuchują liście z drzewa; praca indywidualna. Ćwicze-
            nie pogłębionego wdechu i wydechu.
             x Zabawa ruchowa „Kałuże”. N. rozkłada na podłodze duże niebieskie kartki-kałuże (niebieskie szarfy lub krążki). Dzie-
            ci swobodnie biegają między nimi. Na hasło N.: Deszcz! przeskakują przez kałuże, a na hasło: Kałuże! wskakują w nie.
             x Zabawa plastyczna „Magiczna różdżka”. N. rozdaje dzieciom konturowe rysunki przedstawiające różdżkę. Następ-
            nie dzieci ozdabiają rysunek według własnego pomysłu. (Naklejają gotowe elementy wycięte ozdobnym dziurkaczem,
            wyklejają brokatem, kolorują kredkami itp.). Rozwijanie sprawności plastyczno-manualnych.


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: językowa, plastyczna, ruchowa.
          Temat: Magiczna różdżka Pani Jesieni.
          Cele:
            r
            ozwijanie twórczego myślenia

            ozwijanie umiejętności swobody wypowiedzi

            r
            r

            ozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
            kształcenie sprawności manualnej

            r

            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
               Pomoce: duże konturowe rysunki kapelusza, farby.
          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie opowiadania Magiczna różdżka. W połowie opowiadania N. przerywa i prosi dzieci o wymyślenie jego zakoń-
            czenia. Dzieci podają swoje propozycje. Następnie N. opowiada dalszy ciąg przygody Trampolinka.
                Magiczna różdżka


            Pewnego dnia, kiedy słońce pięknie świeciło na niebie, Trampolinek wybrał się na spacer do parku . Idąc, podziwiał piękne
            kolory jesieni wymalowane na liściach drzew . Czerwone, żółte i brązowe listki spadały wokół Trampolinka .
              Nagle Trampolinek zauważył, że ze sterty zagrabionych liści wystaje coś błyszczącego . Podszedł bliżej i zawołał:
              –  To przecież czarodziejska różdżka! Skąd ona się tu wzięła?
              Po chwili namysłu postanowił odnaleźć jej właściciela . Tylko gdzie go szukać…? Trampolinek naprawdę się zmartwił .
              –  Nie martw się Trampolinku – powiedział jeż, który przyglądał się całemu zdarzeniu . – Ja wiem, do kogo
            należy ta różdżka . Wczoraj przechodziła tędy Pani Jesień . Tą magiczną różdżką malowała listki na drzewach . Jeśli chcesz,
            pokażę ci drogę do jej zamku .
              –  Oj, tak! Pójdę tam i oddam różdżkę Pani Jesieni . Na pewno teraz jej szuka – zawołał Trampolinek .
              Natychmiast wyruszył w drogę . Jednak nie była ona wcale łatwa . Okazało się, że Pani Jesień mieszka na wysokiej górze
            za lasem . Trampolinek bał się, że nie wdrapie się po stromych kamieniach . Usiadł na jednym z nich i zaczął głośno płakać .
              (N. przerywa opowiadanie).
              W tym momencie spod kamienia wyszły trzy krasnale i zaczęły uważnie przyglądać się Trampolinkowi .
              –  Dlaczego płaczesz? – zapytał jeden z nich .
              –  Chciałem oddać różdżkę Pani Jesieni, ale jestem za mały, żeby wdrapać się po tych dużych kamieniach i dojść do jej
            zamku .
              –  Nie płacz, my wiemy, jak się tam dostać .
              Trampolinek otarł łzy i zaczął uważnie słuchać, ponieważ jak najszybciej chciał znaleźć się na górze, na której stał zamek .
              Krasnoludki powiedziały, że aby dostać się do zamku Pani Jesieni, trzeba zamknąć oczy i wypowiedzieć magiczne słowa:


              Magiczna różdżko, co się w słońcu mienisz
              i pomagasz malować liście Pani Jesieni.
              Zabierz mnie szybko do jej zamku
              jeszcze dzisiaj o poranku!
   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81