Page 71 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 71

TYDZIEŃ 6  •  Światło czerwone, światło zielone  •  69



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Kolory znaków drogowych”. N. rozdaje dzieciom szablony znaków drogowych. Zadaniem dzieci
              jest posegregować je zgodnie z kolorami ich teł, na niebieskie, żółte i białe. Znaki z tłem niebieskim kładą obok niebie-
              skiego arkusza papieru, z tłem białym obok białego, a z tłem żółtym obok żółtego.
              x Zabawy konstrukcyjne „Budujemy miasto”. Dzieci układają miasto z klocków i innych materiałów dostępnych w sali
              przedszkolnej. Budują domy, place zabaw, mosty, układają ulice, chodniki. W gotowym mieście umieszczają jego miesz-
              kańców – lalki, maskotki i samochody. Rozwijanie pomysłowości.
              x Zabawa dramowa „Scenki na ulicy”. N. układa na podłodze skakanki lub szarfy, wyznaczając w ten sposób chodnik
              i jezdnię. Chętne dzieci pokazują ruchem właściwe i niewłaściwe zachowania: prawidłowe przechodzenie przez ulicę, grę
              w piłkę w pobliżu ulicy, przebieganie przez ulicę, jazdę samochodem, zatrzymywanie się na światłach. Pozostałe dzieci
              określają, czy jest to zachowanie prawidłowe, czy nie. Wdrażanie do prawidłowych zachowań na ulicy.


            II Zajęcia główne



            Zajęcia 1
            Rodzaj aktywności: językowa, wzrokowa, matematyczna, poznawcza.
            Temat: Znaki drogowe.
            Cele:
              oznanie podstawowych znaków drogowych
              p


              zapoznanie z kształtem koła, trójkąta, kwadratu

              kształcenie umiejętności koncentracji uwagi na oglądaniu.
                Pomoce: zdjęcia znaków drogowych lub prezentacja na ich temat, szablony różnych znaków drogowych (o róż-
                nych kształtach), szablony figur: kwadratu, trójkąta, koła.
            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie prezentacji multimedialnej o znakach drogowych lub prezentowanie ich przez N. na zdjęciach.
            2.  Rozmowa na temat znaków drogowych kierowana pytaniami N.: Co to są znaki drogowe? Do czego służą? Jakie znacie
              znaki drogowe? Gdzie je widzieliście? Czy w pobliżu naszego przedszkola też jest jakiś znak? Jak on wygląda?
            3.  Zabawa dydaktyczna „Kształty znaków drogowych”. N. rozkłada na podłodze różne rodzaje znaków drogowych. Zada-
              niem dzieci jest posegregować je zgodnie z tym, jaki mają kształt: znaki okrągłe, w kształcie koła (znaki zakazu, nakazu),
              znaki trójkątne, w kształcie trójkąta (znaki ostrzegawcze) i znaki kwadratowe, w kształcie kwadratu (znaki informacyjne).
            4.  Zabawa dydaktyczna „Ile boków ma…?”. N. pokazuje szablony: kwadratu, trójkąta i koła, a dzieci klaszczą tyle razy, ile
              boków ma dana figura. Gdy N. pokazuje koło, dzieci nie klaszczą.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Jak prawdziwi kierowcy.
            Cele:

              kształtowanie poczucia rytmu
              ozwijanie percepcji słuchowej i reakcji na sygnał/ciszę w muzyce

              r

              kształtowanie wyobraźni ruchowej
              auka piosenki.
              n

                Pomoce: tamburyn, plastikowe krążki lub nieduże obręcze (kierownice), CD.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. śpiewem zaprasza dzieci na zajęcia muzyczne.
            2.  Dzieci wspólnie z N. przypominają podstawowe zasady poruszania się po ulicy. N. pyta: Co oznacza dla kierowców świa-
              tło czerwone, a co oznacza światło zielone?
            3.  Zabawa „Samochody jadą, samochody stoją”. N. rozdaje dzieciom krążki-kierownice i wyjaśnia, że każde z nich jest
              kierowcą. Gdy N. gra na tamburynie, dzieci poruszają się po sali. Gdy nastąpi cisza (światło czerwone), kierowcy
              zatrzymują samochody. N. w trakcie zabawy stopniuje utrudnienia. Po początkowym przećwiczeniu reakcji na re-
              gularne pojawianie się przerwy, stara się zaskoczyć dzieci, skracając lub wydłużając jazdę albo postój na czerwonym
              świetle.
   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76