Page 68 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 68

66  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Przejście dla pieszych” – utrwalanie zasad przechodzenia przez jezdnię. Zabawa
          ruchowa „Pokonujemy przeszkody”.
            obszary z podstawy programowej: I 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Niebieski!”. Dzieci spacerują po sali. Na hasło N.: Niebieski! szukają i dotykają dowolnej rzeczy w tym kolorze.
            (Przed rozpoczęciem zabawy N. przypomina dzieciom, jak wygląda niebieski kolor). Rozwijanie percepcji wzrokowej.
             x Zabawa konstrukcyjna „Wieża”. Dzieci budują wieże z klocków według wskazówek N., np. z klocków w tym samym
            kolorze, tylko z małych klocków, tylko z dużych klocków, z klocków w dwóch kolorach. Rozwijanie pomysłowości dzieci.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa „Przedszkolaki – samochody”. Dzieci-samochody udają, że poruszają się po ulicy. Gdy N. podnosi
            do góry światło zielone (np. zieloną kartkę), biegają. Gdy pokazuje żółte – zwalniają, a gdy czerwone – zastygają w bez-
            ruchu. Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnały wzrokowe.
             x Zabawa bieżna „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: językowa, społeczna, plastyczna, ruchowa.
          Temat: Spacer na skrzyżowanie.
          Cele:
            p
            oznawanie zasad ruchu drogowego i zawodu policjanta
            ozwijanie umiejętności koncentracji uwagi na słuchaniu
            r
            doskonalenie chwytu pęsetkowego i prawidłowego trzymania kredki
            ozwijanie sprawności manualnych.
            r
               Pomoce: konturowe rysunki radiowozu policyjnego, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Spacer na skrzyżowanie. Dzieci wraz z N. idą na najbliższe skrzyżowanie. Przyglądają się układowi ulic, chodników,
            ścieżek rowerowych. Zwracają uwagę na przejście dla pieszych (zebrę), sygnalizację świetlną, znaki drogowe. N. mówi
            o bezpiecznym poruszaniu się pieszych po ulicy i chodniku. Dzieci wspólnie z N. przechodzą przez jezdnię.
          2.  Powrót do przedszkola.
          3.  Rozmowa kierowana na temat doświadczeń zdobytych podczas spaceru. Jak się nazywają biało-czarne pasy na jezdni?
            Dlaczego zostały tam namalowane? Jakie światło musi się świecić, żeby piesi mogli przejść na drugą stronę ulicy? Jakiego
            koloru są światła na sygnalizatorze dla samochodów?
          4.  Praca plastyczna „Radiowóz”. N. rozmawia z dziećmi na temat pojazdu, jakim jeżdżą policjanci, jego koloru (niebieski,
            srebrny), oznakowania (napis POLICJA) i wydawanego sygnału. Następnie dzieci kolorują kredkami kontury radiowo-
            zu policyjnego.
          5.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Przejście dla pieszych”. N. rysuje na chodniku kredą przejście dla pieszych. Po jednej stronie zebry
            stają dzieci, a po drugiej N., który pokazuje raz światło zielone, raz czerwone (kółko zielone lub czerwone). Dzieci za-
            chowują się odpowiednio do znaków dawanych przez N. – przechodzą po pasach lub stoją i czekają na zmianę światła.
             x Zabawa ruchowa „Pokonujemy przeszkody”. N. rozstawia tor przeszkód, wykorzystując różne pomoce gimnastycz-
            ne: pachołki, obręcze, skakanki itp. Zadaniem dzieci jest kolejno pokonywać przeszkody, np.: biec slalomem między
            pachołkami, wskoczyć do obręczy, przeskoczyć przez skakankę. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73