Page 66 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 66

64  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Cele:
            r
            ozwijanie umiejętności liczenia
            dostrzeganie różnic na obrazkach
            r
            ozwijanie umiejętności własnej samooceny.
               Pomoce: ilustracje przedstawiające rodziny, które składają się z różnej liczby osób, szarfy w trzech kolorach, dowolne
               nagranie, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa matematyczna „Policz członków rodziny”. N. umieszcza na tablicy ilustracje przedstawiające 3-, 4-, 5-osobo-
            we (lub więcej) rodziny. Wyjaśnia, co to znaczy, że rodzina jest kilkuosobowa. Zadaniem dzieci jest policzyć członków
            swojej rodziny. Następnie N. prosi, aby rękę podniosły te dzieci, których rodzina składa się z 3 (4, 5, 6…) osób. Na koniec
            dzieci podają imiona swoich najbliższych.
          2.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 5. Szukanie różnic między obrazkami (oczy dziecka w foteliku, kolor kasku taty, drze-
            wa po lewej stronie).
          3.  Rozmowa na temat wykonanego ćwiczenia. Ustalenie, które różnice były łatwiejsze do odnalezienia, a które trudniejsze.
            Samoocena dokonywana przez dzieci.
          4.  Zabawa ruchowa „Rodzinki”. N. dzieli dzieci na 3 grupy i każdą z nich oznacza innym kolorem szarf: czerwony to
            dzieci-mamy, niebieski to dzieci-tatusiowie, a żółty to dzieci-synowie lub córki. Na hasło: Rodzinki! dzieci ustawiają się
            w trójki – po 1 osobie z każdej grupy i tańczą do dowolnej muzyki. Przy powtórzeniu zabawy dzieci wymieniają się szar-
            fami. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa bieżna „Dogoń piłkę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa z chustą animacyjną. Dzieci falują chustą, podnosząc ją wysoko lub nisko opuszczając. Następnie N. kładzie
            na chuście piłeczki. Dzieci starają się je tak podrzucać, aby nie wypadły poza chustę.




          PIĄTEK   emat: Mój plastelinowy pomysł.
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ortofoniczna „Mucha”. Zabawa integracyjna „Na dywanie siedzi jeż”.
          Zabawa naśladowcza połączona z nauka rymowanki. Ćwiczenia poranne: Zestaw V. Zabawa „Palce” – ćwiczenie w licze-
          niu. Zabawa ruchowa „Równowaga”.
            obszary z podstawy programowej: I 9; III 5, 6, 8, 9; IV 15

          Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, manualna, ruchowa – mój plastelinowy pomysł. Rozmowa na temat sposobów
          i możliwości wykorzystania plasteliny. Zabawa plastyczna „Mam pomysł” – lepienie z plasteliny na dowolny temat. Nazywa-
          nie prac i opowiadanie o nich. Wypowiedzi dzieci na temat tego, czy lubią lepić z plasteliny i dlaczego. Zabawa rzutna „Piłka
          hop”. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw V.
            obszary z podstawy programowej: I 7; III 1, 5, 6, 8, 9; IV 2, 8

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij do drzewa”. Zabawa z chustą animacyjną.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5, 6, 8, 9


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ortofoniczna „Mucha”. Dzieci ćwiczą mięśnie narządów mowy, powtarzając dźwięki: bzz, bzu, sio, a sio.
             x Zabawa integracyjna „Na dywanie siedzi jeż”. Dzieci uczą się rymowanki do zabawy: Na dywanie siedzi jeż, co on robi,
            to my też. Co robisz jeżyku? Następnie siadają w kole. Wybrane dziecko-jeżyk pokazuje dowolną czynność, np.: klaskanie,
            podskakiwanie. Pozostałe dzieci naśladują kolegę. Następnie dziecko-jeżyk wybiera swojego następcę.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71