Page 64 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 64

62  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: matematyczna, ruchowa, słuchowa.
          Temat: Przedszkolny rytm.
          Cele:
            dostrzeganie szeregów powtarzających się elementów, ruchów
            r
            ozwijanie poczucia rytmu
            s
            amodzielne układanie rytmu.
               Pomoce: dowolne elementy do układania rytmów.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Pociąg”. N. ustawia dzieci w pociąg w rytmie: chłopiec, dziewczynka, chłopiec, dziewczynka (lub dziec-
            ko z czerwoną szarfą, dziecko z żółtą szarfą). Następnie pociąg rusza – dzieci poruszają się po sali najpierw powoli, potem
            coraz szybciej, aż wreszcie na gwizdek N. zatrzymują się. Zabawę powtarzamy kilka razy. N. zwraca uwagę dzieci na rytm,
            powtarzający się układ: chłopców i dziewczynek.
          2.  Zabawa rytmiczna „Rytm”. N. prosi dzieci o przypomnienie, jak były ustawione podczas zabawy w pociąg. Następ-
            nie proponuje im zaprezentowanie tego rytmu za pomocą klaśnięcia i uderzenia dłońmi o kolana. Pierwsze z nich bę-
            dzie oznaczało dziewczynkę, a drugie chłopca. N. demonstruje rytm, a dzieci powtarzają za nim: klaśnięcie, uderzenie
            o kolana, klaśnięcie, uderzenie o kolana itd. Następuje kilkakrotne powtórzenie rytmu.
          3.  Zabawa dydaktyczno-manualna „Kolorowy pociąg” – układanie kolorowych klocków jeden za drugim w szereg (pociąg).
            Dzieci układają klocki według własnego pomysłu.
          4.  Zabawa ortofoniczna „Jedzie pociąg”. Dzieci naśladują odgłosy jadącego pociągu: buch, uff, ciuch, tur.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Idziemy z Trampolinkiem do przedszkola.
          Cele:
            kształtowanie poczucia rytmu
            kształtowanie reakcji na sygnał/ciszę w muzyce
            kształtowanie wyobraźni ruchowej
            p
            owtórzenie i utrwalenie poznanej piosenki.
               Pomoce: tamburyn, kukiełka Trampolinka (KA, k. 1), CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. zwołuje dzieci umówioną śpiewanką.
          2.  Zabawa rytmiczna. N. gra rytmicznie równe wartości na przemian w tempie umiarkowanym i w tempie średnioszybkim:
            tempo umiarkowane – dzieci maszerują z wysoko uniesionymi kolanami (N. wcześniej prezentuje ten ruch) tempo śred-
            nioszybkie – dzieci biegają na palcach.
             W zależności od umiejętności grupy N. gra, stojąc, lub porusza się z dziećmi, które go naśladują. Po dwu-, trzykrotnym
            powtórzeniu można jako dodatkowy sygnał wprowadzić pauzę (ciszę). Gdy N. przerywa grę, dzieci zatrzymują się.
          3.  N. zaprasza dzieci do zaśpiewania piosenki Z Trampolinkiem do przedszkola (CD), z wcześniej nauczonymi ruchami, wy-
            konywanymi podczas refrenu. Następnie rozmawia z dziećmi o rodzinie: Co to jest rodzina? Czy w piosence była mowa
            o rodzinie? Kto należy do rodziny? Co robią wasze mamy (babcie) i wasi tatusiowie (dziadkowie), gdy wy jesteście w przed-
            szkolu? Kto odprowadza was do przedszkola?
          4.  Zabawa ruchowa „Idę z mamą (tatą) do przedszkola”. N. proponuje pokazanie ruchem, jakie czynności wykonują dzieci
            od momentu obudzenia się, do pojawienia się w przedszkolu. Dzieci opowiadają, co robią, a N. decyduje, które z tych
            czynności będą pokazywać do muzyki. (Pokazywanie można przećwiczyć najpierw bez muzyki)
            Przebieg zabawy do akompaniamentu wersji instrumentalnej piosenki Z Trampolinkiem do przedszkola (CD).

            1 zwrotka   N. pokazuje, a dzieci powtarzają jego ruchy, np. budzimy się i przeciągamy, wkładamy ubranie, myjemy zę-
                      by, wkładamy buty i kurtkę, wychodzimy z domu.
            refren    Śpiewając refren piosenki, N. i dzieci dziarsko maszerują (np. dookoła sali) do przedszkola.
            2 zwrotka   N. pokazuje czynności wykonywane po przyjściu do przedszkola, np. otwieramy drzwi przedszkola i wcho-
                      dzimy do budynku, w szatni zdejmujemy kurtki i buty, wkładamy kapcie, machamy mamie (tacie) i idziemy
                      do sali, w której ustawiamy się w kole.
            refren    N. i dzieci śpiewają refren z pokazywaniem nauczonych wcześniej ruchów.
   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69