Page 67 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 67

TYDZIEŃ 6  •  Światło czerwone, światło zielone  •  65



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Palce”. N. pokazuje od 1 do 3 palców. Dzieci pokazują tyle samo palców i liczą je głośno z N.
              x Zabawa ruchowa „Równowaga”. Dzieci umieszczają sobie woreczek na głowie i wyprostowane przechodzą określoną
              odległość. Potem N. proponuje zadanie dodatkowe – przysiad lub obrót wokół własnej osi z zachowaniem równowagi.



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, manualna, ruchowa.
            Temat: Mój plastelinowy pomysł.
            Cele:
              p
              oznanie sposobów i możliwości stosowania plasteliny
              ozwijanie sprawności manualnych
              r
              ozwijanie pomysłowości, kreatywnego myślenia
              r
              kształcenie bezpiecznego i higienicznego posługiwania się plasteliną
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
              r
                Pomoce: plastelina, piłka.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa z dziećmi na temat sposobów i możliwości wykorzystania plasteliny. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo
              i higienę zabawy z plasteliną.
            2.  Zabawa plastyczna „Mam pomysł”. Dzieci lepią z plasteliny na dowolny temat. Następnie nazywają swoje prace i opowiadają o nich.
            3.  Rozmowa na temat lepienia z plasteliny. Dzieci wypowiadają się na temat tego, czy lubią lepić z plasteliny, dlaczego. Mó-
              wią, co sprawiało im największą trudność.
            4.  Zabawa „Piłka hop”. Dzieci siedzą w kole i przekazują sobie piłkę z rąk do rąk. Gdy N. powie: Hop!, dziecko, które wła-
              śnie ją trzyma, musi ją podrzucić do góry, złapać, a potem przekazać dalej.
            5.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij do drzewa” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa z chustą animacyjną. Chusta animacyjna leży na trawie. N. wymienia jeden z jej kolorów, a dzieci odnajdują go
              na chuście i mówią, z czym im się on kojarzy. Następnie siadają na tym kolorze lub przy nim stają.



            TYDZIEŃ 6    Światło czerwone, światło zielone




            PONIEDZIAŁEK   emat:  Spacer na skrzyżowanie.
                                    t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Niebieski!” – rozwijanie percepcji wzrokowej. Zabawa konstrukcyjna
            „Wieża” – rozwijanie pomysłowości dzieci. Ćwiczenia poranne: Zestaw VI. Zabawa ruchowa „Przedszkolaki – samochody”
            – doskonalenie umiejętności reagowania na sygnały wzrokowe. Zabawa bieżna „Samochody”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 11, 12

            Zajęcia główne: Aktywności: językowa, społeczna, plastyczna, ruchowa – spacer na skrzyżowanie. Omówienie zasad
            bezpieczeństwa podczas wyjścia poza teren przedszkola. Spacer na skrzyżowanie – poznanie zasad bezpiecznego poruszania
            się pieszych po ulicy i chodniku. Praktyczne ćwiczenia w przechodzeniu przez jezdnię. Rozmowa na temat doświadczeń
            zdobytych podczas spaceru. Praca plastyczna „Radiowóz” – omówienie wyglądu pojazdu policyjnego. Kolorowanie kred-
            kami konturu radiowozu. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw VI.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5, 7, 8, 9; IV 2, 20
   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72