Page 62 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 62

60  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik


                           t
          WTOREK   emat: Nasze domy.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenie graficzne „Domek” – rysunek po śladzie. Zabawy konstrukcyjne z wy-
          korzystaniem małych i dużych klocków. Ćwiczenia poranne: Zestaw V. Zabawy rytmiczne przy muzyce – rozwijanie koor-
          dynacji słuchowo-ruchowej. Zabawy twórcze, manipulacyjne – układanie kompozycji z materiału przyrodniczego według
          własnych pomysłów. Zabawa słowna „Zdrobnienia” – wymyślanie zdrobnień słów określających członków rodziny.
            obszary z podstawy programowej: IV 2, 8, 11

          Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, językowa, słuchowa – nasze domy. Rozmowa na temat domów, w których
          mieszkają ludzie. Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu ich domów. Oglądanie zdjęć domów różnej konstrukcji – porówny-
          wanie wielkości, wyglądu – poznanie różnych domów, w których mieszkają ludzie. Zabawa plastyczna „Domek” – układanie
          obrazka domu i jego otoczenia z gotowych elementów, a następnie przyklejanie ich na dużym arkuszu papieru. Zagadki
          słuchowe. Zabawa ruchowa „Domki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5, 8; IV 2, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Gwizdek – zbiórka”. Zabawa ruchowa „Kopczyki dla jeża”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenie graficzne „Domek”. Dzieci rysują po śladach (konturach) domu narysowanego ołówkiem przez N. Następnie
            kolorują cały rysunek. Doskonalenie sprawności manualnych.
             x Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem małych i dużych klocków. Dzieci uczą się łączenia klocków w całość i tworze-
            nia wieży. Doskonalą sprawność manualną palców i całej dłoni. Po zabawie samodzielnie wkładają klocki do pojemników.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawy rytmiczne przy muzyce. Dzieci wykonują w rytm muzyki zadania wyznaczane przez N., np.: skoki paja-
            ca, chód na piętach, podskoki obunóż, marsz. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i stoją przez chwilę nieruchomo.
            Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
             x Zabawy twórcze, manipulacyjne. Dzieci układają kompozycje według własnych pomysłów z materiału przyrodniczego
            (liści, kasztanów, żołędzi, nasion). N. zachęca do opowiadania o powstałych pracach.
             x Zabawa słowna „Zdrobnienia”. Dzieci wymyślają zdrobnienia słów: mama (mamusia, mamunia, mateczka), tata (tatuś,
            tatuńcio, tatulek), babcia, dziadek. Wzbogacanie słownictwa.


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, słuchowa.
          Temat: Nasze domy.
          Cele:
            p
            oznanie różnych domów, w których mieszkają ludzie
            worzenie obrazka z gotowych elementów.
            t
               Pomoce: ilustracje różnych domów, szablony do zabawy „Domek”, duże arkusze papieru, klej, obręcze, dowolny
               instrument perkusyjny.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa z N. na temat domów, w których mieszkają ludzie. Dzieci opowiadają, jak wyglądają ich domy. Następnie przy-
            glądają się zdjęciom prezentowanym przez N. Nazywają budynki (wieżowiec, dom jednorodzinny, igloo…), porównują
            ich wielkość, wygląd, próbują odgadnąć, z czego są zbudowane.
          2.  Zabawa plastyczna „Domek”. N. dzieli dzieci na grupy. Każda z nich otrzymuje szablony będące fragmentami domu:
            dach, okna, drzwi, komin oraz przedstawiające elementy znajdujące się wokół niego: płot, drzewo, chmura, słońce itp.
   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67