Page 73 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 73

TYDZIEŃ 6  •  Światło czerwone, światło zielone  •  71



            Zestaw VI. Rozmowa na temat bezpieczeństwa na drodze z wykorzystaniem ilustracji. Zabawa „Jaki to samochód?” – segre-
            gowanie samochodów według podanych kryteriów. Zabawa manualna „Wycinanka” – kształcenie umiejętności posługi-
            wania się nożyczkami.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5, 7, 8, 9; IV 2, 11

            Zajęcia główne: Aktywności: słuchowa, językowa, plastyczna – uliczne dźwięki. Zabawa logopedyczna „Naśladujemy
            dźwięki”. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – utrwalanie zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Zagadki słuchowe –
            rozpoznawanie i nazywanie źródła dźwięków ulicy. Zabawa dydaktyczna „Odszukaj znak” – rozwijanie percepcji wzrokowej.
              obszary z podstawy programowej: I 9; III 5, 7; IV 2, 5, 8, 0

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa rzutna „Porzucajmy”. Zabawa bieżna z elementem reakcji na sygnał słowny „Wycieraczki”.
              obszary z podstawy programowej: I 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa „Wywrotka”. Dzieci rozbiegają się po sali, udając samochody. Na słowa N.: Wywrotka! kładą się na pod-
              łodze i naśladują wywrotkę samochodu – podnoszą i opuszczają jednocześnie obie ręce. Chwilę leżą bez ruchu. Zabawę
              powtarzamy kilkakrotnie. Rozwijanie motoryki dużej.
              x Zabawa konstrukcyjna „Ułóż auto”. Dzieci w kilkuosobowych grupach układają z klocków, patyczków i plastikowych
              figur geometrycznych samochód według własnego pomysłu.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Rozmowa z wykorzystaniem zdjęć (ilustracji). N. zadaje dzieciom pytania na temat bezpieczeństwa na drodze, np.:
              Jak dzieci powinny jechać w samochodzie, żeby były bezpieczne? (ilustracja przedstawiająca dziecko siedzące w foteliku);
              O czym musimy pamiętać, zanim przejdziemy na drugą stronę jezdni? (ilustracja przedstawiająca kilka osób stojących
              przed przejściem dla pieszych); Jakie światło powinno się palić, żebyśmy mogli przejść przez jezdnię? (ilustracja przedsta-
              wiająca kilka osób przechodzących przez jezdnię na zielonym świetle). Rozwijanie mowy i myślenia.
              x Zabawa „Jaki to samochód?”. N. rozkłada różnego rodzaju samochody. Zadaniem dzieci jest posegregować je według
              określonych warunków, np.: koloru, wielkości, tego czy jest to samochód osobowy, czy ciężarówka, czy ma przyczepę,
              czy nie. Rozmowy samorzutne z N.
              x Zabawa manualna „Wycinanka”. Dzieci próbują ciąć nożyczkami w sposób dowolny. N. tłumaczy, jak należy bezpiecznie
              posługiwać się nożyczkami. Kształcenie umiejętności posługiwania się nożyczkami.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: słuchowa, językowa, plastyczna.
            Temat: Uliczne dźwięki.
            Cele:

              kształcenie narządów artykulacyjnych
              r

              ozwijanie sprawności manualnych
              ozwijanie sprawności myślenia.

              r
                Pomoce: nagrania różnych dźwięków ulicy, różne znaki drogowe, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa logopedyczna „Naśladujemy dźwięki”. Dzieci starają się naśladować różne dźwięki ulicy. N. zadaje pytania,
              a dzieci naśladują dany dźwięk, np.: Jaki dźwięk wydają jadące samochody? Jaki dźwięk wydaje karetka pogotowia? Jaki jest
              dźwięk klaksonu w samochodzie (pisku opon, jadącego tramwaju)? Jeśli dzieci nie wiedzą, jak zademonstrować dany
              dźwięk, powtarzają po N.
            2.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 6. Dzieci nalepiają na obrazkach odpowiednie sygnalizatory.
            3.  Zagadki słuchowe. N. odtwarza z płyty nagrania różnych dźwięków ulicy. Dzieci z zamkniętymi oczami starają się je
              odgadnąć. Doskonalenie percepcji słuchowej.
            4.  Zabawa dydaktyczna „Odszukaj znak”. N. wręcza każdemu dziecku dowolny znak drogowy. Zadaniem dzieci jest
              odnaleźć drugi taki sam wśród wielu znaków rozłożonych na podłodze. Rozwijanie percepcji wzrokowej.
   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78