Page 80 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 80

78  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik




                Jesienne zabawy


            Przyszła jesień, złota jesień
            różne dary w koszu niesie .
            Wezmę listek, dwa żołędzie,
            śmieszny ludzik wnet z nich będzie .
            Mam kasztanki lśniące
            zrobię z nich zające .


          5.  Szukanie rymów do słów podawanych przez N., np.: jarzębina, kasztany, wiewiórka.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Żółte i czerwone liście.
          Cele:

            kształtowanie poczucia rytmu
            kształtowanie reakcji na sygnał/ciszę w muzyce


            kształtowanie wyobraźni ruchowej
            r

            ozpoznawanie kolorów podstawowych: żółtego i czerwonego
            kształtowanie spostrzegawczości


            trwalenie poznanej piosenki/zabawy.
            u
               Pomoce: tamburyn, 2 liście w kolorze żółtym i czerwonym (np. wycięte z papieru), klocki żółte i czerwone, dowolne
               nagranie do zabawy „Zbieranie liści na spacerze”, CD.
          Przebieg zajęć:
          1.  N. przywołuje do siebie dzieci, śpiewając na melodię refrenu piosenki Z Trampolinkiem do przedszkola (CD).

            Na muzykę nadszedł czas,
            chodźcie tu,
            wołam was.
            Na muzykę nadszedł czas,
            wołam was!

          2.  Zabawa „Jadą samochody”. N. rytmicznie potrząsa tamburynem, a dzieci-samochody poruszają się po całej sali w tym
            samym kierunku. Na przerwę w muzyce, oznaczającą czerwone światło, zatrzymują się. Następnie N. dodaje kolejny
            sygnał: tremolo na tamburynie (jednostajnie potrząsa tamburynem ruchem ciągłym). Tremolo oznacza, że samochody
            mają dojechać do stacji benzynowej, aby zatankować. Miejsce stacji wyznacza N. Ważne, żeby pomiędzy stacją a dziećmi
            nie było przeszkód (zabawek, poduszek itp.) tak, żeby wszystkie dzieci zmieściły się tam jedno obok drugiego. (Można
            ewentualnie wyznaczyć 2 stacje benzynowe). Samochody wyjeżdżają ze stacji dopiero wtedy, gdy powraca rytmiczny
            odgłos tamburynu. N. kilkakrotnie zmienia sygnały tak, aby przećwiczyć reakcję na każdy z nich.
          3.  N. pokazuje dzieciom 2 liście – żółty i czerwony i przypomina, że są to najczęściej spotykane kolory jesiennych liści.
            (Może zapytać, w jakich jeszcze kolorach dzieci widziały liście). Oznajmia, że właśnie czerwonego i żółtego koloru dzie-
            ci będą teraz szukały.
          4.  Zabawa „Liść żółty, liść czerwony”. Dzieci przyglądają się chwilę swojej sali i starają się wskazać jak najwięcej czerwonych
            i żółtych przedmiotów. Razem z N. wybierają po 3–4 przedmioty (meble, zabawki itp.), które są całe w danym kolorze
            lub mają go w przeważającej ilości oraz są dla wszystkich dobrze widoczne. Następnie na hasło Żółty lub Czerwony dzie-
            ci gromadzą się przy danym przedmiocie, za każdym razem przy innym.
          5.  Zabawa „Zbieranie liści na spacerze”. N. rozrzuca na dywanie klocki-liście i włącza dowolną muzykę. Dzieci chodzą
            po sali, udając, że są na spacerze w parku. Na przerwę w muzyce zbierają liście. Spacer trwa tak długo, aż dzieci zbiorą
            wszystkie klocki. Dzieci pokazują, w jakim kolorze zebrały najwięcej liści.
          6.  Na zakończenie zajęć N. proponuje dzieciom powrót do przedszkola samochodem przy piosence Samochody (CD).
   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85