Page 84 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 84

82  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          na części obrazków – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
            obszary z podstawy programowej: I 7; II 8, 9; III 5, 6, 8, 9; IV 12

          Zajęcia główne: Aktywności: językowa, plastyczna, ruchowa – moja ukochana zabawka. Rozmowa na temat zabawek.
          Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionych zabawek. Praca plastyczna „Moja ulubiona zabawka” – rysowanie
          kredkami. Zabawa słowna „Powiedz coś miłego swojej zabawce”. Zagadki obrazkowe „Nazwij zabawkę”. Ćwiczenia gim-
          nastyczne: Zestaw VIII.
            obszary z podstawy programowej: I 5; II 4; III 8, 9; IV 2, 5, 8, 9, 11

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa skoczna „Pajacyki w ogrodzie”. Zabawa manualna „Drzewo” – kalkowanie kory
          drzewa – pogłębianie doświadczeń plastyczno-manualnych.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5, 6, 8, 9



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. N. zwraca uwagę na przestrzeganie zasad zgodnego współdziałania
            i pozostawienie porządku po skończonej zabawie.
             x Zabawa tradycyjna „Co zniknęło?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawy dowolne swoimi zabawkami – indywidualne lub w małych zespołach; inicjowanie zabaw przez N.
             x Zabawa ruchowa „Powiedz i dotknij” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Układanie pociętych na kilka części obrazków przedstawiających zabawki; praca indywidualna. Rozwijanie koordynacji
            wzrokowo-ruchowej.


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: językowa, plastyczna, ruchowa.
          Temat: Moja ukochana zabawka.
          Cele:
            udowanie poczucia własnej wartości

            b
            doskonalenie sprawności manualnych

            r
            ozwijanie mowy i myślenia

            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
            r

               Pomoce: ulubione zabawki dzieci, ulubiona zabawka N. z dzieciństwa, kartki z bloku rysunkowego, kredki, ilustracje
               zabawek do zagadek obrazkowych.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat zabawek. N. informuje dzieci, że to właśnie zabawkom będzie poświęcony ten tydzień.
          2.  Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionych zabawek. Każde dziecko opowiada o swojej zabawce. Mówi, jak się
            nią bawi i podaje jej imię.
          3.  Praca plastyczna „Moja ulubiona zabawka” – rysowanie kredkami. Umieszczenie prac na wystawie dla rodziców.
          4.  N. prezentuje swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa lub opowiada, czym lubił się bawić, gdy był mały.
          5.  Zabawa słowna „Powiedz coś miłego swojej zabawce”. Dzieci mówią kilka miłych słów do swojej zabawki, np.: Lubię się
            tobą bawić.
          6.  Zagadki obrazkowe „Nazwij zabawkę”. N. pokazuje obrazki z zabawkami, a dzieci je nazywają, np.: klocki, pociąg, kręgle.
          7.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Pajacyki w ogrodzie”. Dzieci biegają swobodnie po ogrodzie. Na hasło: Pajacyki! stają i kilka razy ska-
            czą jak pajace z klaśnięciem dłońmi nad głową. Rozwijanie skoczności.
   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89