Page 85 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 85

TYDZIEŃ 8  •  Nasze zabawki  •  83



              x Zabawa manualna „Drzewo”. Dzieci otrzymują kartki papieru i kredki świecowe. Podchodzą do wybranego drzewa,
              przykładają kartkę do jego pnia i rysują po całej powierzchni kartki tak, aby odbiła się na niej faktura kory. Pogłębianie
              doświadczeń plastyczno-manualnych.



                             t
            WTOREK   emat: Nowoczesne zabawki.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Kolorowanie obrazków przedstawiających różne zabawki. Samorzutne wypo-
            wiedzi dzieci na ich temat. Zabawa w skojarzenia „Krzesło” – rozwijanie kreatywności werbalnej. Ćwiczenia poranne: Ze-
            staw VIII. Zabawa tradycyjna „Baloniku nasz malutki”. Wspólny śpiew piosenki Z Trampolinkiem do przedszkola. Zabawa
            ruchowa do piosenki. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 7

            Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, poznawcza, techniczna – nowoczesne zabawki. Prezentacja multimedial-
            na oraz rozmowa na temat nowoczesnych zabawek. Pokaz działania zabawek zdalnie sterowanych. Próby zabawy takimi
            zabawkami. Zabawa plastyczna „Projektujemy zabawki” – malowanie farbami na dużych arkuszach papieru.
              obszary z podstawy programowej: III 8; IV 1, 2, 5, 8, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Spadające kasztany”. Zabawa z piłką „Kolorowa piłka”.
              obszary z podstawy programowej: I 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Kolorowanie obrazków przedstawiających różne zabawki. Samorzutne wypowiedzi dzieci na ich temat.
              x Zabawa w skojarzenia „Krzesło”. Dzieci siedzą w kole, na środku którego N. stawia krzesło. Zadaniem dzieci jest
              wymyślić, w jaki sposób można się nim bawić (np. schować się lub przechodzić pod nim, jechać na nim jak na koniu).
              Rozwijanie kreatywności werbalnej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa tradycyjna „Baloniku nasz malutki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Wspólny śpiew piosenki Z Trampolinkiem do przedszkola (CD). Zabawa ruchowa do piosenki. Dzieci dobierają się
              w pary. Podczas zwrotek tańczą w kółeczkach, a podczas refrenu wskazują ręką na siebie i na innych kolegów.
              x Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. N. zwraca uwagę na przestrzeganie zasad zgodnego współdziałania i pozo-
              stawienie porządku po skończonej zabawie.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, poznawcza, techniczna.
            Temat: Nowoczesne zabawki.
            Cele:
              p

              oznanie zabawek zdalnie sterowanych
              r

              ozwijanie kreatywności plastycznej

              doskonalenie sprawności manualnych.
                Pomoce: prezentacja multimedialna na temat nowoczesnych zabawek, zabawka zdalnie sterowana, duże arkusze
                papieru, farby.
            Przebieg zajęć:
            1.  Prezentacja multimedialna lub rozmowa z dziećmi na temat nowoczesnych zabawek (np.: zdalnie sterowanych, mechanicz-
              nych, robotów, gier komputerowych).
   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90