Page 133 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 133

TYDZIEŃ 12  •  Idę z misiem do przedszkola  •  131


            Środa    temat:  Liczymy kropelki.


            Zapis w dzienniku:


            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa z chustą animacyjną „Miś śpi”. Zabawa „Dzwoneczek”– doskonalenie
            percepcji słuchowej. Ćwiczenia poranne: Zestaw II. Zabawa z chustą animacyjną „Miś na karuzeli” – utrwalanie kierun-
            ków w przestrzeni i stosowanie określeń: góra, dół. Zabawa ruchowa na czworakach „Mur obronny”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 7, 14, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zabawa matematyczna – liczymy kropelki. Zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem rymowanki
            doskonalące umiejętność liczenia, odróżniania błędnego liczenia od poprawnego. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – ćwicze-
            nia w liczeniu.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – bawimy się z misiem. Zabawy rytmiczne rozwijające aparat mowy,
            ćwiczenia emisyjne i ortofoniczne oparte na piosenkach.
              obszary z podstawy programowej: III 5; IV 2, 7, 12, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa na orientację „Liczymy razem”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa
            ruchowa bieżna „Po drugiej stronie”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18

            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa z chustą animacyjną „Miś śpi”. Wszystkie dzieci są misiami. Jednocześnie podnoszą chustę animacyjną wysoko
              do góry. N. odlicza do trzech. Na trzy wszystkie misie chowają się do gawry – pod chustą i chwytają jej brzeg od środka.
              Ćwiczenie refleksu i koncentracji uwagi.
              x Zabawa „Dzwoneczek”. Chętne dziecko siedzi na środku kręgu z zawiązanymi oczami. N. dzwoni delikatnie dzwonecz-
              kiem. Zadaniem dziecka jest wskazać ręką, z której strony dochodził dźwięk. Doskonalenie percepcji słuchowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa z chustą animacyjną „Miś na karuzeli”. Na środku chusty siedzi pluszowy miś. Dzieci trzymają chustę
              za uchwyty i coraz szybciej biegają po obwodzie koła, podnosząc i opuszczając chustę. N. może dodatkowo wydawać
              polecenia (np. w górę, w dół). Utrwalanie kierunków w przestrzeni i stosowanie określeń: góra, dół.
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Mur obronny” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zabawa matematyczna.
            Temat: Liczymy kropelki.
            Cele:
              u
              świadamianie dzieciom prawidłowości, które muszą być przestrzegane podczas liczenia
              o
              dróżnianie błędnego liczenia od poprawnego
              kształtowanie poczucia rytmu
              u
              stalanie równoliczności zbiorów.
                 Pomoce: tekst rymowanki Magdaleny Koseckiej Liczymy kropelki, dowolne nagranie ze skoczną muzyką,
                 odtwarzacz CD, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci do zabawy. Dzieci słuchają rymowanki.
              Liczymy kropelki

              Gdy za oknem deszczyk pada,      Chodź, będziemy liczyć razem:
              ja liczę kropelki.               raz i dwa, i trzy.
              Klaszczę w dłonie raz i dwa,     Teraz będzie nam weselej.
              deszczyk jest niewielki.         Teraz klaszczesz ty!
                                                                           Magdalena Kosecka
   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138