Page 128 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 128

126  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Tak – nie”. Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. N. zadaje im pytania, na które mają odpowiedzieć tak lub nie.
            Przykładowe pytania:
            –   Czy kot lubi mleko? (tak)
            –   Ulubione danie psa to marchewka? (nie)
            –   Czy rybki pływają w mleku? (nie)
             x „Byliśmy u weterynarza” – wykonanie albumu z prac rysunkowych dzieci. Podsumowanie wiadomości zdobytych
            podczas wycieczki.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: wycieczka.
          Temat: U weterynarza.
          Cele:
            rzestrzeganie zasad obowiązujących podczas wycieczki
            p
            p
            oznawanie pracy weterynarza
             t
            warzanie sytuacji sprzyjających swobodnemu wypowiadaniu się i dzieleniu się doświadczeniami
            s
            ozwijanie zainteresowania życiem zwierząt i przyrody
            r
            udzenie opiekuńczego stosunku wobec zwierząt.
            b
               Pomoce: klej, KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Utrwalanie zasad bezpiecznego poruszania się w czasie wycieczki poza terenem przedszkola.
          2.  Omówienie celu wycieczki: zapoznanie się z pracą weterynarza, poznanie zwierząt najczęściej odwiedzających gabinet
            weterynaryjny oraz sprzętów niezbędnych do ich leczenia.
          3.  Rozmowa z weterynarzem na temat jego pracy i pacjentów.
          4.  Wykonanie pracy z KA, k. 7 – składanie i sklejanie szablonu pieska według wzoru. Próby animowania sylwety połączone
            z opowiadaniem na temat wizyty pieska u weterynarza.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Znajdź mieszkanie pająka”. Dzieci chodzą po ogrodzie i szukają pajęczyny oraz jej twórcy – określanie wielkości,
            kształtu i koloru pajęczyny. Rozwijanie zainteresowania światem przyrody i ćwiczenie uważnej obserwacji.
             x Rysowanie na ziemi pajęczyny własnego projektu. Ćwiczenia doskonalące ogólną sprawność manualną.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Bieg slalomem między drzewkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          Piątek    temat:  Nasze zwierzaczki wracają do domu.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: „Nasi milusińscy” – tworzenie swobodnego tekstu – rozwijanie zainteresowania
          pisaniem i czytaniem. Ćwiczenia poranne: Zestaw I. Zabawa „Pieski gonią kotki” – ćwiczenie refleksu i zręczności. „Czy
          piesek dogoni kotka?” – malowanie farbami grubym pędzlem ciągłych linii falistych – ćwiczenia rozmachowe rąk, uspraw-
          nianie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2

          Zajęcia główne:   ▶  Zabawa dydaktyczna – nasze zwierzaczki wracają do domu. Łączenie obrazków przedstawia-
          jących dorosłe zwierzęta z obrazkami przedstawiającymi ich młode. Ćwiczenie dźwiękonaśladowcze – naśladowanie
          odgłosów zwierząt. Zabawa „Zwierzęta do domu” – kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt, utrwalanie nazw
          zwierząt hodowlanych (dorosłych i młodych). Wykonanie ćwiczenia z KP1.
            obszary z podstawy programowej: II 10; IV 2, 7, 12, 18
   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133