Page 125 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 125

TYDZIEŃ 11  •  Nasze zwierzaki  •  123



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Złap rybkę w akwarium”. Dzieci stoją w kręgu i trzymają chustę animacyjną za uchwyty. Jedno dziecko – rybak
              wchodzi na chustę i próbuje dotknąć drugiego dziecka poruszającego się pod chustą – czyli złapać rybkę pływającą
              w akwarium. Pozostałe dzieci z grupy cały czas falują chustą. Ćwiczenie refleksu.
              x Praca plastyczna „Rybka”. Dzieci mają do dyspozycji po dwie kartki z gazety (kartek może być więcej dla wzmocnienia
              tworzonej pracy) i taśmę tynkarską. Jedną kartkę zgniatają w luźną kulę, którą wkładają w drugą kartkę, modelując
              postać rybki. W odległości mniej więcej 1/3 długości od końca zaznaczają ogon rybki, oklejając w tym miejscu gazetę
              paskiem taśmy tynkarskiej. Ćwiczenie ogólnej sprawności manualnej i wyobraźni.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenia oddechowe „Rybka na wędce”. Dzieci trzymają patyki (wędki) z przywiązanymi do nich sznurkami,
              na których są zawieszone gazetowe rybki (wykonane podczas zajęć porannych). Dzieci dmuchają na rybki tak, aby się
              poruszały. Regulowanie wdechów i wydechów.
              x Malowanie rybek farbami plakatowymi według własnego pomysłu. Rozwijanie wyobraźni.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Zrzuć woreczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zabawa matematyczna.
            Temat: Droga do domu.
            Cele:
              osowanie określeń dotyczących długości: długi, krótki, krótszy od, dłuższy od
               t
              s
              rzeliczanie w zakresie 3
              p
              ozwijanie umiejętności koncentracji uwagi
              r
              w
              drażanie do dokładnej obserwacji oraz prób łączenia przyczyny ze skutkiem.
                 Pomoce: taśma tynkarska, sylwetki: kotka, pieska, rybki oraz ich domów, tasiemka w trzech kolorach (po dziewięć kawał-
                 ków o długości około 50 cm z każdego koloru), szarfy w trzech kolorach (po jednej dla każdego dziecka), tamburyn.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. rozkłada na dywanie szarfy w trzech kolorach. Dzieci swobodnie biegają po sali przy dźwiękach tamburynu. Na głoś-
              niejsze uderzenie zatrzymują się przy wybranej szarfie i zakładają ją na siebie. Zabawę powtarzamy, ale tym razem dzieci
              biegają po sali w szarfach i na głośniejsze uderzenie dobierają się w zespoły według kolorów.
            2.  Zespoły siadają w wybranym miejscu sali i losują sylwetkę zwierzątka: kotka, pieska lub rybki. N. za pomocą taśmy
              tynkar skiej wyznacza drogę, którą każde zwierzątko będzie musiało pokonać do swojego domku – sylwetka domu
              zostaje umieszczona na końcu drogi. Każda droga powinna być innej długości.
            3.  Burza mózgów „Która droga jest najkrótsza?”. N. pyta dzieci, w jaki sposób można sprawdzić, która droga jest najdłuższa,
              a która najkrótsza – poszukiwanie różnych sposobów pomiaru drogi.
            4.  Każdy zespół otrzymuje od N. po trzy tasiemki z każdego z trzech kolorów (w sumie dziewięć) i dokonuje pomiaru drogi,
              przykładając tasiemki do taśmy tynkarskiej. N. zapisuje wynik każdego zespołu kolorowymi flamastrami na kartonie
              za pomocą kresek, np. trzy czerwone tasiemki, trzy zielone tasiemki i jedna żółta. Porównanie wyników.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Poznajemy zwierzęta domowe – pies.
            Cele:
              ozróżnianie i nazywanie różnych odgłosów i dźwięków – próby naśladowania
              r
              doskonalenie aparatu głosowego
              eagowanie na sygnał dźwiękowy
              r
              słuchanie i śpiewanie piosenki.

                 Pomoce: ilustracje przedstawiające: kota, psa i papugę, nagranie z odgłosami zwierząt (kota, psa, papugi), rożek
                 wykonany z kartki z bloku technicznego formatu A3 (kartka zwinięta w rożek i sklejona taśmą klejącą), nagranie
                 skocznej muzyki oraz piosenki Popatrzcie na jamniczka w wersji ze słowami i instrumentalnej, CD.
   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130