Page 129 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 129

TYDZIEŃ 11  •  Nasze zwierzaki  •  127



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Koty na płoty”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa skoczna
            „Skoczki”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x „Nasi milusińscy” – tworzenie swobodnego tekstu. Dzieci próbują tworzyć opowiadanie o zwierzętach i ich zwyczajach.
              N. zapisuje wszystkie wypowiedzi, zwraca uwagę na właściwe stosowanie form fleksyjnych i układanie zdań. Rozwijanie
              zainteresowania pisaniem i czytaniem.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Pieski gonią kotki”. Dzieci dobierają się w pary – jedno z nich jest pieskiem, a drugie kotkiem (kotki mają ogonki
              z szarf). Każdy piesek goni swojego kotka i próbuje zabrać mu ogonek. Jeśli mu się uda, następuje zmiana ról w parze.
              Zabawę powtarzamy kilka razy. Ćwiczenie refleksu i zręczności.
              x „Czy piesek dogoni kotka?”. Dzieci malują farbami grubym pędzlem na długim arkuszu papieru ciągłe linie faliste.
              Z lewej strony arkusza przyklejamy sylwetę pieska, a z prawej – kotka. Zadaniem dzieci jest pociągnięcie jak najdłuższej
              linii bez odrywania pędzla. Ćwiczenia rozmachowe rąk, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej. (Uwaga: Farba
              musi mieć konsystencję gęstej śmietany, tak aby dziecko nie musiało często moczyć pędzla. Pozwala to na kreślenie
              ciągłych linii).
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
            Temat: Nasze zwierzaczki wracają do domu.
            Cele:
              kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt
              trwalanie nazw i wyglądu zwierząt hodowlanych (dorosłych i młodych)
              u
              ozwijanie wrażliwości słuchowej
              r
              b
              udzenie zainteresowania pięknem przyrody
              r
              ozwijanie mięśni narządów mowy poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.
                 Pomoce: obrazki dorosłych zwierząt (kota, psa, krowy, konia, kozy, gęsi, kaczki, kury), po dwa obrazki młodych
                 zwierząt (kocięcia, szczenięcia, cielęcia, źrebięcia, koźlęcia, gąsięcia, kaczęcia, kurczęcia), KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. rozkłada na dywanie obrazki z dorosłymi zwierzętami i ich młodymi. Prosi chętne dzieci, aby połączyły dorosłe zwie-
              rzęta z ich dziećmi.
            2.  Ćwiczenie dźwiękonaśladowcze. Dzieci naśladują głosy zwierząt.
            3.  Zabawa „Zwierzęta do domu”. N. wyznacza chętne dzieci na mamy zwierząt i wręcza im obrazki przedstawiające dorosłe
              zwierzęta. Pozostałe dzieci są młodymi zwierzętami (każda mama powinna mieć chociaż jedno młode). Mamy siadają
              na brzegach dywanu. Młode zwierzęta swobodnie poruszają się po podwórku-dywanie. Mamy po kolei wołają swoje
              dzieci, naśladując odgłosy danego zwierzątka. Gdy młode zwierzątka usłyszą wołanie swojej mamy, biegną do niej
              i siadają obok. Zabawę powtarzamy kilka razy, zamieniając rolami mamy z młodymi.
            4.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 22.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Koty na płoty”. Dzieci-kotki swobodnie wędrują po ogrodzie i przeciągają się. Na jedno uderzenie w bębenek
              wszystkie kotki wskakują na ławeczkę-płotek. Na dwa uderzenia w bębenek dzieci-kotki schodzą z ławeczki-płotka.
              Zabawę powtarzamy. Ćwiczenie refleksu i równowagi.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134