Page 134 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 134

132  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          2.  N. pyta dzieci: Co liczyliśmy w rymowance? Do ilu trzeba liczyć w rymowance?. N. proponuje, aby dzieci wspólnie
            powtórzyły rymowankę.
          3.  Zabawa „Raz, dwa, trzy”. Dzieci swobodnie poruszają się przy skocznej muzyce. Na przerwę w nagraniu dobierają się
            w pary i stają naprzeciwko siebie, powtarzając rymowankę.
          4.  Zabawa „Szukaj i licz”. Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Chętne dziecko szuka w sali trzech takich samych przedmio-
            tów, wskazuje je innym dzieciom i głośno przelicza.
          5.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 23.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Bawimy się z misiem.
          Cele:
            r
            ozwijanie aparatu mowy, ćwiczenia emisyjne i ortofoniczne oparte na piosenkach
            eagowanie na sygnał dźwiękowy
            r
            wórcze interpretacje ruchowe do muzyki
            t
            dobieranie ruchu do akompaniamentu.
               Pomoce: miś dla każdego dziecka, kapelusz, losy z instrukcjami dotyczącymi rodzaju tańca, dwa różne nagrania
               skocznej muzyki, nagranie melodii dowolnego walca, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. zaprasza dzieci do zabawy, mówiąc: Misie mają dzisiaj swoje święto, więc będziemy się z nimi bawić. Kiedy będzie grała
            muzyka, tańczcie z misiem tak, jak podpowiada wam muzyka. Kiedy muzyka się zatrzyma, powiem wam, jaką czynność
            mają wykonać misie.
            Przykładowe zadania:
               x Misie witają się z innymi misiami.
               x Misie podchodzą do drzwi.
               x Misie podchodzą do okna.
               x Misie siadają na podłodze.
          2.  Zabawa „Śpiewamy dla misia”. N. mówi: Przytulcie swojego misia. Teraz zaśpiewamy mu piosenkę (mruczankę). N. śpie-
            wa dowolną znaną dzieciom piosenkę za pomocą pojedynczych dźwięków, np.: la, la, la (lub mruczenia). Dzieci próbu-
            ją naśladować N.
          3.  Zabawa „Tańczymy z misiami”. N. proponuje dzieciom wspólny taniec z misiami i wyjaśnia: To, jak będziemy tańczyć,
            podpowiedzą nam losy z kapelusza (pokazuje dzieciom kapelusz, w którym są losy z instrukcją). Za chwilę jedno z was
            wylosuje pierwszy los, ja go odczytam, potem włączę muzykę i zatańczymy w sposób opisany na losie. Gdy wyłączę muzykę,
            będziemy znów losować (za każdym razem losuje inne dziecko).
            Przykładowe instrukcje na losach:
               x Tańczymy z misiem w kółeczku.
               x Tańczymy z misiem na brzuchu.
               x Tańczymy z misiem na głowie.
               x Tańczymy, trzymając misia za jedną łapkę.
               x Tańczymy z misiem na ramieniu.
          4.  Zabawa „Prezent dla misia”. N. oznajmia: Teraz misie trochę odpoczną (dzieci odkładają misie w wyznaczone miejsce,
            ale tak, aby mogły one „patrzeć” na dzieci), a my przygotujemy dla nich prezenty. Proszę, uklęknijcie na podłodze
            i schowajcie głowy między kolanami. Będziecie pudełkami, w których są prezenty dla misiów. Kiedy zacznie grać muzyka,
            pudełka się otworzą, a wtedy powiem wam, jakie prezenty otrzymają misie. Dzieci znajdują wygodne miejsca na podło-
            dze i składają się jak pudełka. N. włącza muzykę i mówi, co ma się stać po otwarciu pudełeczek.
            Przykładowo:
               x Z pudełeczka wyskakują piłeczki. (dzieci podskakują)
               x Z pudełeczka wyjeżdżają samochody. (dzieci biegają i naśladują samochody)
               x Z pudełeczka wychodzi laleczka. (dzieci tańczą)
               x Z pudełeczka wychodzi robot. (chodzą jak roboty)
            Za każdym razem, kiedy muzyka cichnie, dzieci ponownie zamieniają się w pudełeczka.
          5.  Ćwiczenia relaksacyjne (wyciszenie). Dzieci stoją w rozkroku z misiami w rękach i kołyszą się na boki przy dźwiękach
            walca, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę.
   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139