Page 132 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 132

130  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia oddechowe „Wdechy i wydechy misia”. Dzieci-misie stoją w kole, kładą na dłoni kawałek tekturki (plaster
            miodu), nabierają dużo powietrza w płuca (wdech nosem) i mocno dmuchają na plaster miodu (wydech ustami).
            Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Regulowanie oddechu, powiększanie pojemności płuc.
             x Wykonanie pracy z KA, k. 8 – wykonanie sylwetki misia poprzez samodzielne wylepianie konturu różnorodnym mate-
            riałem plastycznym (krepiną, papierem kolorowym, skrawkami materiału). Przyklejanie misiowi pyszczka i łapek.
            Dorysowywanie lub doklejanie oczu. Zabawy z misiem; N. mówi szeptem dowolny wyraz z odległości około 2 m, a dziecko
            powtarza go misiowi na ucho. Potem N. pyta: Co powiedziałeś misiowi?. Ćwiczenie wrażliwości słuchowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Wesołe i smutne misie”. Dzieci w rozsypce chodzą po sali. Gdy N. mówi: Chodzicie jak smutne misie,
            dzieci-misie opuszczają głowy, zaokrąglają plecy, uginają nogi. Na klaśnięcie w dłonie dzieci-misie chodzą jak wesołe
            misie – prostują się, podnoszą głowy, ściągają łopatki, wciągają brzuch i korygują postawę. Wyrażanie uczuć w czasie
            zabawy.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Slalom między kałużami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Miś z klapniętymi uszkami.
          Cele:
            trwalanie kształtu figury geometrycznej (koła)
            u
            twieranie przed dzieckiem nowych możliwości wyrazu
            o
            r
            ozwijanie umiejętności wyrażania własnych wyobrażeń i obserwacji za pomocą technik plastycznych
            doskonalenie umiejętności tworzenia kompozycji na półprzestrzeniach z papieru
            wprowadzenie nastroju radosnego ożywienia
            w
            drażanie do dbania o ład i porządek w otoczeniu.
               Pomoce: pluszowy miś, kartka A4, klej, papierowe koła o różnej wielkości i kolorze (dla każdego dziecka 12 sztuk).

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat wyglądu misia. Wymienienie nazw części ciała i wskazanie ich
            na pluszowym misiu.
          2.  Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
               x wybranie przez każde dziecko zestawu 12 kółek, które posłużą jako części ciała misia
               x przyklejenie do kartki poszczególnych części misia, począwszy od brzuszka (koła na uszy należy zgiąć na pół i przy-
               kleić tylko jedną połową, żeby był efekt klapniętych uszek).
          3.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
          4.  Prezentacja wykonanych prac i zorganizowanie wystawy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie
             x Zabawa tropiąca „Szukamy ukrytego misia”. Dzieci próbują odnaleźć w ogrodzie ukrytego wcześniej przez N. pluszo-
            wego misia. Ćwiczenie spostrzegawczości oraz orientacji przestrzennej.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Kto dalej rzuci?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137