Page 120 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 120

118  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Kto był na początku, idzie na koniec”. Dzieci ustawiają się jedno za drugim i opierają dłonie na ramionach po-
            przednika. N. staje na początku, wydaje polecenie (np.: dwa kroki do przodu, jeden w bok) oraz pokazuje odpowiednie
            ruchy, a dzieci go naśladują, wykonując identyczne ruchy równo z nim. Następnie zabawę prowadzi dziecko stojące
            za N., które wymyśla własny ruch do powtórzenia przez pozostałe dzieci, po czym biegnie na koniec. Zabawa trwa tak
            długo, aż wszystkie dzieci zostaną prowadzącymi. Ćwiczenie percepcji wzrokowej i koordynacji ruchowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Idź i wróć”. Dzieci w gromadce stoją przed N., który wydaje im polecenia ruchowe, np. Idź w prawo, dotknij
            ściany i wróć lub Idź w lewo, dotknij półki z zabawkami i wróć. N. chwali dzieci, które obrały prawidłowy kierunek ruchu.
            Kształtowanie orientacji przestrzennej i rozróżniania kierunków: prawo, lewo.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
          Temat: Festiwal zagadek.
          Cele:
            ć
            wiczenie skupiania uwagi
            zapamiętywanie kolejności poszczególnych ruchów i bierne ich odwzorowywanie
            ozwijanie logicznego myślenia
            r
            ć
            wiczenie spostrzegawczości
            dnajdywanie cech wspólnych dwóch przedmiotów.
            o
               Pomoce: koperty z obrazkami przedstawiającymi różne przedmioty.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Czary-mary”. Dzieci siedzą w kole. Dziecko-czarodziej wstaje, mówi głośno czary­mary i wykonuje jakiś
            prosty magiczny ruch, np. kręci palcem. Kolejne dziecko powtarza magiczne zaklęcie oraz ruch poprzednika i dodaje
            nowy ruch, np. tupanie nogą. I tak każde dziecko najpierw powtarza zaklęcie i wszystkie ruchy poprzednich czarodzie-
            jów, a następnie dodaje własny ruch. Kto pominie podczas pokazywania jakiś element, odchodzi na bok.
          2.  Zabawa „Szewczyk”. N. opowiada dzieciom historyjkę o wesołym szewczyku rozbójniku, który pomieszał wszystkie
            pary bucików. Wybiera spośród dzieci szewczyka, który odchodzi na bok i zamyka oczy. Pozostałe dzieci siadają w kręgu.
            N. wybiera wyróżniające się pary kapci. Dzieci zdejmują je i ustawiają pomieszane pośrodku. Następnie N. zaprasza do
            kręgu szewczyka. Szewczyk bierze jeden kapeć i szuka do niego pary wśród pozostałych. Po dobraniu pary szewczyk
            staje naprzeciwko dzieci i mówi: Mam dziś kłopot, kłopot wielki, komu mam oddać te pantofelki. Dziecko, do którego
            należą kapcie, podnosi się z miejsca i dziękuje szewczykowi za pomoc.
          3.  Zabawa „Koszyk z zagadkami”. N. ma przed sobą koszyk, w którym są koperty z obrazkami. Chętne dziecko losuje jed-
            ną kopertę, wyciąga obrazek, ogląda go, nie pokazując pozostałym, po czym opisuje znajdujący się na nim przedmiot.
            Dzieci próbują odgadnąć, co jest na obrazku. Gdy już odgadną, oglądają obrazek, a N. umieszcza go na tablicy. Zabawę
            kontynuujemy.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Co jest ukryte?”. N. dzieli dzieci na dwie grupy: dziewczynek i chłopców. Jedna grupa odwraca się, a druga wraz
            z  N.  chowa  w  ogrodzie jakiś przedmiot.  Grupa,  przed  którą schowano  przedmiot, ustawia  się  na linii startu.
            Na sygnał zaczyna szukać przedmiotu, kierując się wskazówkami N., np.: Idźcie dwa kroki prosto, potem skręćcie w lewo,
            idźcie pięć kroków, a potem skręćcie w prawo. W taki sposób N. doprowadza grupkę do przedmiotu. Po jego odnalezie-
            niu następuje zmiana grup. Nauka uważnej obserwacji i budowanie poczucia radości ze wspólnej zabawy.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125