Page 117 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 117
TYDZIEŃ 10 • Jakie to ciekawe! • 115
x Konstruowanie z klocków budowli według własnego projektu. Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego oraz
sprawności manualnej.
x Zabawa ruchowa bieżna „Po drugiej stronie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zabawa matematyczna.
Temat: Dobierz zwierzęta do pary.
Cele:
ozróżnianie zwierząt i ich nazywanie
r
dobieranie do pary
p
rzeliczanie w zakresie 2
o
pisywanie wyglądu zwierząt
r
ozwijanie percepcji wzrokowej
worzenie kolekcji.
t
Pomoce: po dwa obrazki ze zwierzętami domowymi i leśnymi z najbliższego środowiska lub wycięte z kolorowego
papieru sylwetki takich zwierząt (obrazków ma być w sumie tyle, ile dzieci), koszyk, tamburyn.
Przebieg zajęć:
1. N. gromadzi dzieci w kręgu na dywanie i stawia przed sobą koszyk z obrazkami przedstawiającymi zwierzęta. Prosi chętne
dzieci, by wybrały z koszyka obrazek i pokazały go kolegom. Obrazek jest podstawą do ćwiczenia artykulacyjnego –
N. mówi prostym zdaniem, co jest na obrazku, np.: To jest kura, a dzieci powtarzają zdanie, wyklaskując każdy wyraz.
2. Zabawa „Zwierzątka na spacerze”. N. pokazuje obrazek z wybranym zwierzątkiem i gra rytmicznie na tamburynie,
a dzieci poruszają się po sali, naśladując ruchy oraz odgłosy wskazanego zwierzątka. N. zmienia obrazki ze zwierzętami.
Zabawę powtarzamy kilka razy.
3. Zabawa „Dobierz do pary”. N. rozkłada na dywanie obrazki ze zwierzętami ilustracją do dywanu. Następnie prosi dzieci,
żeby wybrały po jednym obrazku, rozeszły się po sali i odnalazły dziecko z identycznym obrazkiem. Dzieci siadają
w parach, nazywają swoje zwierzątko i opisują jego wygląd. Następnie odkładają obrazki na dywan, a potem wybierają
nowe. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Co słychać w listopadzie?
Cele:
r
ozpoznawanie odgłosów wydobywanych z różnych przedmiotów
w
ykorzystywanie różnych przedmiotów jako instrumentów
o
kreślanie natężenia muzyki: cicho – głośno
kształtowanie wyobraźni muzycznej.
Pomoce: kasztany, liście, bębenek, parawan, folia malarska, woda, puste butelki po jogurcie pitnym z zakrętką (takiej
wielkości, by zmieściły się w nich po dwa kasztany).
Przebieg zajęć:
1. N. zaprasza dzieci do koła wiązanego, śpiewa z dziećmi dowolną znaną jesienną piosenkę lub prowadzi zabawę ortofo-
niczną – dzieci naśladują: deszcz, wiatr, szelest liści itp.
2. Zabawa „Listopadowe zagadki”. N. mówi do dzieci, które siedzą przed parawanem: Posłuchajcie, co słychać jesienią. Proszę,
bądźcie bardzo cicho, żeby wszystko usłyszeć. Następnie N. prezentuje za parawanem różne odgłosy:
x kasztana spadającego na bębenek
x liścia spadającego na podłogę
x szeleszczącej folii imitującej wiatr
x kropelek wody spadających na folię.
Po każdej zagadce dźwiękowej N. pyta dzieci, co to było. Kiedy dzieci się wypowiedzą, demonstruje ten dźwięk na ich
oczach, aby widziały, jaki przedmiot go wydawał, i mogły zaobserwować, co przyczynia się do jego powstania. Chętne
dzieci wchodzą za parawan i same próbują wywołać jakiś dźwięk, a pozostałe zgadują, co to za odgłos.
3. Zabawa „Poszukaj dźwięku”. N. rozdaje dzieciom puste butelki po jogurcie. Dzieci najpierw dmuchają do butelek,
aby wywołać dźwięk przypominający wiatr, a później pukają paluszkami o pojemnik, naśladując deszcz. Następnie N.