Page 115 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 115

TYDZIEŃ 10  •  Jakie to ciekawe!  •  113



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenia grafomotoryczne – malowanie palcami różnych wzorów na kartkach A3. Nadawanie pracom nazw. Uspraw-
              nianie ręki.
              x „Liczymy z Trampolinkiem” – wykorzystanie dowolnych liczmanów oraz sylwetki Trampolinka (KA, k. 31). N. prosi:
              Połóżcie przed sobą w rzędzie (np.) 4 obrazki kasztanów. Nauczcie Trampolinka liczyć. Trampolinku zobacz, zaczynamy
              od lewej strony (pokaz): jeden, dwa, trzy... A teraz liczymy od prawej strony: jeden, dwa, trzy… Dzieci przeliczają i podają
              Trampolinkowi liczbę elementów. Ćwiczenia w liczeniu.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Roześmiany klaun”. Dzieci siedzą na krzesełkach w kręgu. Chętne dziecko odgrywa rolę klauna – wkłada
              czapeczkę klauna i ma za zadanie rozśmieszyć jak najwięcej dzieci. To dziecko, które się głośno zaśmieje, oddaje fant
              (np. kapeć). Fant trzeba wykupić, wykonując polecenie klauna, np. trzy razy podskoczyć na jednej nodze, zrobić dwa
              przysiady. Posługiwanie się mimiką, gestem i ruchem.
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Slalom między kałużami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Talerzyk dla Trampolinka.
            Cele:
              kształtowanie poczucia estetyki
              ć
              wiczenie sprawności manualnej
              ozwijanie umiejętności projektowania przedmiotów
              r
              p
              oznawanie właściwości różnych materiałów plastycznych
              kształtowanie umiejętności dostrzegania prawidłowości w układach
              worzenie kompozycji według określonych reguł.
              t
                 Pomoce: stare gazety, wazelina, talerze plastikowe, klej do tapet, pędzle.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. mówi zagadkę.

              Duży lub mały,
              biały lub kolorowy,
              okrągły lub kwadratowy.
              Przy jedzeniu do pomocy każdemu gotowy.    (talerz)
            2.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat talerza. Przykładowe pytania:
              –   Do czego talerz jest potrzebny?
              –   Jaki może mieć kształt?
              –   Jaki może mieć kolor?
              Dzielenie się doświadczeniami.
            3.  Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
                 x rwanie gazet na paski o szerokości około 2 cm
                 x smarowanie plastikowych talerzy wazeliną
                 x pokrywanie talerzy warstwą gazetowych pasków, tak aby na siebie nachodziły (bez zostawiania pustych miejsc)
                 x smarowanie warstwy gazet klejem do tapet przy użyciu pędzli i położenie kolejnej warstwy gazetowych pasków (6 razy)
                 x pozostawienie talerzyków do wyschnięcia
                 x oddzielenie wysuszonych talerzy papierowych od plastikowych i ewentualne ich pomalowanie.
            4.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
            5.  Prezentacja wykonanych prac i zorganizowanie wystawy.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120