Page 110 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 110

108  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



            uniesionej ręce dyrygenta dzieci grają głośno, przy ręce opuszczonej – cicho. Rozróżnianie wysokości dźwięków oraz
            ich natężenia.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Kolorowa tęcza”. Dzieci rysują na kartce A4 tęczę – zwrócenie uwagi na kolory występujące w tęczy. Nazywanie kolorów.
             x „Jesienny wiatr”. Dzieci słuchają odgłosów jesiennego wiatru (nagrania). Następnie na dużych arkuszach papieru grubą,
            niebieską kredką rysują wiatr, kreśląc długie, płynne linie o dowolnym kształcie. Ćwiczenia rozmachowe rąk, przygoto-
            wanie do nauki pisania.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Mur obronny” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Zagadkowy wiatr.
          Cele:
            p
            oznawanie zjawisk przyrody
            p
            róby scharakteryzowania wiatru
            słuchanie tekstów literackich i wypowiadanie się na ich temat
            interesowanie się zjawiskami przyrody
            r
            ozumienie konieczności ubierania się stosownie do pogody.
               Pomoce: tekst wiersza Maciejki Mazan Wiatr, ilustracje przedstawiające wiatr, chusta animacyjna, gazety, instru-
               menty perkusyjne.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. recytuje wiersz.


                Wiatr


            Oj, jak ten wiatr wieje!
            Wyje, huczy, śpiewa!
            Świszcze, gwiżdże, szumi!
            Zrywa liście z drzewa!
            Kradnie z głowy czapkę
            i szarpie szalikiem,
            a kiedy się zmęczy,
            staje się wietrzykiem .
                               Maciejka Mazan


          2.  Rozmowa na temat wiersza. Przykładowe pytania:
            –   Co robi wiatr?
            –   Spróbujcie naśladować odgłosy wiatru.
            –   Po czym poznajemy, że na dworze wieje wiatr?
            –   Jak myślicie, jak wygląda wiatr?
            Zapisanie wypowiedzi dzieci na tablicy – rozwijanie zainteresowania pisaniem.
          3.  Zabawa integracyjna z chustą animacyjną „Pogoda”. Dzieci trzymają za rogi chusty i poruszają nią według poleceń N.:
            –   Wieje słaby wiaterek. – lekkie poruszanie chustą
            –   Wieje coraz mocniej. – silniejsze ruchy chustą
            –   Zerwał się sztorm na morzu. – bardzo silne potrząsanie chustą
            –   Zaczyna padać deszcz. – lekkie uderzenia palców w chustę
            –   Pada coraz mocniej. – uderzenia dłonią w chustę
            –   Grzmot. – jednoczesne poderwanie chusty do góry i nagłe szarpnięcie jej w dół.
          4.  Oglądanie różnych ilustracji przedstawiających wiatr i ich omówienie.
          5.  Zabawa inscenizacyjno-muzyczna „Wiatr”. N. dzieli dzieci na dwa zespoły. Jeden zespół otrzymuje gazety, a drugi
            instrumenty perkusyjne. Po kilku minutach na zastanowienie się i ustalenie działań dzieci prezentują swoje dźwiękowe
            wyobrażenie o wietrze. Potem następuje zmiana ról.
   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115