Page 105 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 105

TYDZIEŃ 9  •  Kap, kap, kap  •  103



            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
            Temat: Kapryśna pogoda.
            Cele:
              wzbogacanie wiadomości na temat pogody
              r
              ozwijanie aktywności twórczej
              wzbudzanie zainteresowania zjawiskami przyrody
              r
              ozumienie pojęcia prognoza pogody
              ć
              wiczenia w rysowaniu po śladzie.
            Pomoce: tekst wiersza Maciejki Mazan Deszcz, bębenek, krążki, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. recytuje wiersz.



                  Deszcz

              Kiedy deszczyk pada,
              wcale nie jest nudno!
              Mamy tyle zabaw,
              że policzyć trudno!
              Układamy klocki
              albo układanki,
              pani czyta bajki,
              gramy w zgadywanki,
              słuchamy muzyki
              i do niej tańczymy,
              śpiewamy piosenki –
              świetnie się bawimy!
              A gdy skończy padać,
              nie czekamy dłużej .
              W kaloszach biegniemy
              skakać przez kałuże!
                        Maciejka Mazan


            2.  Rozmowa z dziećmi na temat wiersza. Przykładowe pytania:
              –   W jakim jesteście nastroju, gdy pada deszcz?
              –   Co dzieci robiły, gdy padał deszcz?
              –   Co robiły, gdy przestał padać?
              –   Kto lubi chodzić po kałużach? Dlaczego?
              –   Pokażcie, jak można chodzić po kałużach.
              –   Co to jest prognoza pogody?
            3.  Zabawa „Dokończ zdanie: Kiedy pada deszcz…” – zapisywanie wypowiedzi dzieci.
            4.  Zabawa „Wysepki”. N. rozkłada na dywanie krążki, które będą wysepkami. Dzieci poruszają się swobodnie po sali
              w rytm bębenka. Na jedno głośne uderzenie wskakują na najbliższą wysepkę. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            5.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 17.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Krótki spacer po ogrodzie przedszkolnym połączony z obserwacją ukierunkowaną na dostrzeganie zmian zachodzących

              w przyrodzie. Dzielenie się spostrzeżeniam i.
              x Zabawa „Skaczemy przez strumyk”. N. rysuje w ogrodzie dwie równoległe linie. Prosi dzieci, aby wyobraziły sobie, że to
              strumyk, stanęły na jednym brzegu i przeskoczyły na drugi. Ćwiczenie równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Zrzuć woreczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110