Page 108 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 108

106  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Kolorowe parasolki.
          Cele:
            u
            trwalanie kształtów figur geometrycznych (trójkąt)
            p
            orównywanie wielkości przedmiotów
            dopasowywanie przedmiotów o tej samej wielkości
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
            r
            wiczenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
            ć
               Pomoce: trójkąty z kolorowego papieru o różnej wielkości i w różnych kolorach, laseczki parasola wycięte
               z czarnego papieru, klej, kartki A4.

          Przebieg zajęć:
          1.  Dzieci siedzą przy stołach. N. rozmawia z nimi o trójkącie. Przykładowe pytania:
            –   Do czego jest podobna ta figura?
            –   Gdzie w otoczeniu możemy znaleźć tę figurę?
          2.  Ze zbioru różnokolorowych trójkątów każde dziecko wybiera dla siebie cztery trójkąty tej samej wielkości i w różnych
            kolorach, a następnie układa z nich na kartce papieru parasol. Po upewnieniu się, że figury mają identyczną wielkość,
            dzieci przyklejają trójkąty do kartki i doklejają parasolowi laseczkę.
          3.  Porządkowanie sali po wykonaniu pracy.
          4.  Prezentacja prac w kąciku dla rodziców.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Kapryśna pogoda.
          Cele:
            r
            ozwijanie poczucia rytmu
            kształtowanie uważnego słuchania
            r
            ozróżnianie przeciwieństw: szybko – wolno, cicho – głośno oraz coraz ciszej – coraz głośniej, coraz szybciej – coraz wolniej
            kształtowanie ruchowej wyobraźni.
               Pomoce: dowolne nagranie odgłosów deszczu, parasol, kalosze dla N., gazety, drewienka, odtwarzacz CD.

          Uwaga: Zajęcia najlepiej przeprowadzić w deszczowy dzień.

          Przebieg zajęć:
          1.  Dzieci siedzą w kręgu, a N. (siedzący pod parasolem i w kaloszach) zadaje im pytania, np.: Dlaczego mam dziś parasol
            i kalosze? Jak pada deszcz? Następnie N. pokazuje palcami ruch z góry na dół i przedstawia najpierw mały deszczyk (ude-
            rza palcami o podłogę i mówi cicho: kap, kap, kap), a potem duży deszcz (uderza o podłogę całą dłonią i mówi głośno:
            kap, kap, kap), a dzieci go naśladują.
          2.  N. recytuje wierszyk.


                Kap, kap, kap!


            Deszczyk kapie: kap, kap, kap!
            Deszczyk chlapie: chlap, chlap, chlap!
            W okno puka: puk, puk, puk!
            W dachy stuka: stuk, stuk, stuk!
            A gdy kładziesz się do snu,
            deszczyk szumi: szu, szu, szu…
                                                     Maciejka Mazan


            W czasie recytacji wierszyka N. rytmicznie stuka w otwarty parasol. Przy pierwszym i drugim wersie – cicho palcami,
            przy trzecim i czwartym – całą dłonią i coraz głośniej. Przy piątym i szóstym – odkłada parasol, przykłada złożone dłonie
            do policzka i udaje, że zasypia. Na koniec zadaje dzieciom pytanie: Jaki padał deszcz?
   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113