Page 106 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 106

104  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad


          Wtorek    temat:  Deszczowa pogoda.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa z chustą animacyjną „Kapryśna pogoda”. Ćwiczenia oddechowe „Zdmuchnij
          kropelkę”. Ćwiczenia poranne: Zestaw IX. Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?” – różnicowanie dźwięków z oto-
          czenia. Zabawa „Dobierz do pary” – ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej, nauka uzasadniania swojego wyboru. Zabawa
          ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Piłka w dołku”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia plastyczne – deszczowa pogoda. Malowanie farbami na fizelinie deszczowej pogody
          przy dźwiękach muzyki – budzenie zainteresowania pięknem otaczającego świata, zwracanie uwagi na walory artystyczne
          przedmiotów, nabywanie śmiałości w operowaniu farbami. Oprawienie pracy w ramkę. Nadanie tytułu obrazkowi. Zorgani-
          zowanie wystawy prac.  ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw III.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5; IV 1, 2, 7, 8, 9, 11, 18

          Zajęcia w ogrodzie: Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Przyglądanie się przez lupę korze drzew.
          Zabawa ruchowa skoczna „Zrzuć woreczek”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18, 19



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa z chustą animacyjną „Kapryśna pogoda”. N. prezentuje dzieciom fragmenty muzyczne o różnej dynamice. Dzieci
            trzymają chustę za uchwyty i poruszają nią w takt melodii, zmieniając tempo – łagodnie falują, energicznie trzepoczą,
            zatrzymują ruch. Słuchanie różnorodnej muzyki.
             x Ćwiczenia oddechowe „Zdmuchnij kropelkę”. Dzieci zgniatają kartkę papieru w kulkę-kropelkę i zdmuchują ją z dłoni.
            Regulowanie oddechu.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. N. prosi dzieci, żeby zamknęły oczy i przez chwilę posłuchały odgłosów
            różnych zjawisk atmosferycznych, a następnie spróbowały je rozpoznać. Dzielenie się spostrzeżeniami. Różnicowanie
            dźwięków z otoczenia.
             x Zabawa „Dobierz do pary”. Dzieci wybierają 2 identyczne figury z rozsypanki figur geometrycznych. Ćwiczenie
            spostrzegawczości wzrokowej, nauka uzasadniania swojego wyboru.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Piłka w dołku” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Deszczowa pogoda.
          Cele:
            b
            udzenie zainteresowania pięknem otaczającego świata
            zwracanie uwagi na walory artystyczne przedmiotów
            abywanie śmiałości w operowaniu farbami
            n
            p
            oznawanie różnych technik plastycznych
            yrażanie własnych emocji i obserwacji w różnych formach plastycznych.
            w
               Pomoce: ilustracje przedstawiające deszczową pogodę w różnych rejonach świata, nagranie nastrojowej muzyki,
               np. Marzenie Roberta Schumanna, pędzle, farby plakatowe o płynnej konsystencji, kawałki fizeliny o wymiarach
               kartki A4, czarny karton, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Oglądanie ilustracji przedstawiających deszczową pogodę. Swobodne wypowiedzi dzieci na ich temat.
   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111