Page 119 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 119

TYDZIEŃ 10  •  Jakie to ciekawe!  •  117



            Cele:
              obudzanie ciekawości poznawczej
              p
              ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
              r
              b
              adanie zjawiska rozpuszczalności substancji
              w
              ykrywanie związków i zależności zachodzących między substancjami
              p
              róby wyciągania wniosków.
                 Pomoce: cztery szklanki, woda, cukier, sól, mąka, piasek, łyżeczka, kubeczki jednorazowe (po jednym dla każdego
                 dziecka), spryskiwacz, patyczek z przywiązanym do niego sznureczkiem, tace z piaskiem (jedna dla dwójki
                 dzieci), KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. czyta zagadkę.

              Jest do picia i do mycia,
              i dla kwiatków jest w ogrodzie,
              pluska, szumi, chlapie, kapie…
              O czym mowa? Tak, o…     (wodzie)!
                                  Maciejka Mazan

            2.  Wielozmysłowe poznawanie wody. Dzieci otrzymują kubeczki jednorazowe z wodą mineralną. Oglądają ją, wąchają,
              smakują i słuchają, jak chlupie w kubeczku. N. spryskuje dzieci wodą ze spryskiwacza. Wyciąganie wniosków.
            3.  Zabawa badawcza „Co rozpuszcza się w wodzie?”. Dzieci siedzą w kole na dywanie. N. przygotowuje cztery szklanki
              i do każdej wlewa wodę na oczach dzieci. Wsypuje do naczyń kolejno: cukier, sól, mąkę, piasek. Dzieci sprawdzają,
              co się rozpuściło w wodzie.
            4.  Kontynuowanie eksperymentu – sprawdzanie, czy w wodzie można rozpuścić więcej (np. trzy razy tyle) soli. Następnie
              dzieci kładą na tej samej szklance patyczek z przywiązanym do niego sznureczkiem, który zanurzają w wodzie z solą,
              po czym odsta wiają do kącika przyrody do dalszej obserwacji.
            5.  Zabawa badawcza „Mały rzeźbiarz”. Dzieci otrzymują tace z piaskiem. Dolewają do piasku wody, rozrabiają i „rzeźbią”
              dowolną pracę.
            6.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 20.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Slalom z przeszkodami”. Dzieci biegną po wyznaczonej trasie, omijając przygotowane dla nich przeszkody.
              Ćwiczenie refleksu i ogólnej sprawności fizycznej.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Rzuć piłkę do tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




            Piątek    temat:  Festiwal zagadek.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Kto był na początku, idzie na koniec” – ćwiczenie percepcji wzrokowej
            i koordynacji ruchowej. Ćwiczenia poranne: Zestaw X. Zabawa „Idź i wróć” – kształtowanie orientacji przestrzennej i roz-
            różniania kierunków: prawo, lewo. Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 14

            Zajęcia główne:   ▶  Zabawa dydaktyczna – festiwal zagadek. Zabawa „Czary-mary”. Zabawa „Szewczyk” na pod sta-
            wie historyjki opowiadanej przez N. – zapamiętywanie kolejności poszczególnych ruchów i bierne ich odwzorowywa nie.
            Zabawa „Koszyk z zagadkami” – rozwijanie logicznego myślenia, odnajdywanie cech wspólnych dwóch przedmiotów.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 1; III 8; IV 2, 5, 12

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Co jest ukryte?” – nauka uważnej obserwacji i budowanie poczucia radości ze wspólnej
            zabawy. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 14
   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124