Page 184 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 184

182  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: aktywność badawcza (zajęcia z 2. etapu metody projektów badawczych).
          Temat: Z czego robi się bombki?
          Cele:
            p
            róby samodzielnego rozwiązywania problemów
            łączenie przyczyny ze skutkiem
            n
            auka uważnej obserwacji
            p
            róby samodzielnego wykonywania prostych doświadczeń i wnioskowania
            k
            odowanie i dekodowanie informacji
            auka uważnego słuchania zdania innych oraz spokojnego przedstawiania swoich sądów i opinii
            n
            auka dochodzenia do wspólnych ustaleń.
            n
               Pomoce: pudełko z bombkami wykonanymi z różnych materiałów, tacki z pokruszonymi bombkami z materiałów
               odpowiadających bombkom znajdującym się w pudełku, patyczki drewniane i metalowe (po jednym dla każdego
               dziecka), trzy lub cztery niewielkie przezroczyste pudełka z grubej giętkiej folii, duży arkusz papieru, arkusze
               papieru formatu A3, ołówki, pisak, dowolne nagranie, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Odczytanie pytań z siatki pytań i doświadczalne weryfikowanie hipotez.
          2.  Doświadczenie 1: „Z czego robi się bombki?”. Każde dziecko wybiera z pudełka jedną bombkę. Ogląda ją, bada, stuka
            w nią patyczkiem drewnianym, potem metalowym. Słucha, jaki wydaje dźwięk. Z pomocą osoby dorosłej zdejmuje
            zawieszkę i zagląda do środka. Dzieci wypowiadają się na temat materiałów, z jakich wykonane są ich bombki. N. prosi:
            Odszukajcie pośród rozkruszonych bombek na tackach taką, która jest wykonana z takiego samego materiału jak bombka,
            którą wcześniej oglądaliście. Jak wam się wydaje, z czego jest zrobiona? Jaki jest ten materiał?. N. zwraca uwagę na zacho-
            wanie bezpieczeństwa podczas dotykania rozbitych szklanych bombek. Następnie pyta: Których bombek mamy naj więcej:
            szklanych, plastikowych czy styropianowych?. Dzieci przeliczają bombki.
          3.  Doświadczenie 2: „Czy wszystkie bombki tak samo łatwo się tłuką?”. Dzieci wspólnie wybierają trzy lub cztery bombki
            zrobione z różnych materiałów i omawiają, z czego są wykonane. Każdą bombkę wkładają do przygotowanego przezro-
            czystego pudełka z grubej giętkiej folii. Chętne dziecko mocno potrząsa pudełkiem i niezbyt silnie nim uderza. Wszyscy
            obserwują, które bombki się rozbiły, a które nie. Na tej podstawie dzieci wnioskują na temat wytrzymałości materiałów,
            z których bombki są zrobione.
            Uwaga! Dzieci wdrożone do pracy metodą projektów bardzo szybko odróżniają bezmyślne niszczenie przedmiotów
            od zniszczenia, jakiemu mogą one ulec w procesie badania, doświadczania. Zniszczenie w aktywności badawczej służy
            zaspokajaniu ciekawości poznawczej poprzez eksplorowanie, budowaniu podstaw naukowego spojrzenia na świat – jest
            więc uzasadnione. Można o tym porozmawiać z dziećmi, chociaż dzieci wyczuwają to intuicyjnie.
          4.  Przygotowanie ankiet. N. pyta: Jakie macie rodzaje bombek u siebie w domu? Jak możemy to sprawdzić?. Dzieci wspólnie
            z N. opracowują na dużym arkuszu papieru ankietę dla domowników: wymyślają symbole różnych rodzajów bombek,
            grafikę oraz sposób zapisu odpowiedzi. Następnie każde dziecko na arkuszu papieru A3 przygotowuje swój kwestiona-
            riusz według opracowanego wzoru lub własnego pomysłu.
          5.  Zabawa „Zaczarowane zaprzęgi”. Dzieci w parach tworzą „zaprzęgi”. Jedno z dzieci jest reniferem, drugie Mikołajem
            jadącym w saniach. Dzieci-renifery wyciągają ręce za siebie, a dzieci-Mikołaje za nie chwytają i razem pędzą przez las
            przy muzyce. Na sygnał N. następuje zmiana ról.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Ubieramy choinkę.
          Cele:
            u
            trwalanie umiejętności chodzenia w kole wiązanym
            kształcenie umiejętności chodzenia po okręgu ze zmianą kierunku
            kształtowanie umiejętności reagowania na różne sygnały dźwiękowe
            ozwijanie wyobraźni ruchowej.
            r
               Pomoce: szeroka papierowa taśma malarska, nagranie dowolnej muzyki z wyrazistym sygnałem zapraszającym
               do zmiany kierunku, nagranie muzyki świątecznej, ozdoby choinkowe (lampki, bombki, laleczka/baletnica, konik,
               pajacyk, łańcuch), trójkąt, klawesy (drewienka), tamburyn, odtwarzacz CD.
   179   180   181   182   183   184   185   186   187   188   189