Page 180 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 180

178  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia główne:   ▶  Tworzenie wstępnej siatki pytań – czego chcielibyśmy dowiedzieć się o bombce? Rozwiązywa-
          nie zagadki o choince. Wysłuchanie świątecznej piosenki. Rozmowa na temat choinki. Oglądanie gałązek i ilustracji
          różnych drzew iglastych – poznawanie ich wielkości, wyglądu i zapachu – wzbogacanie wiedzy na temat zwyczajów
          bożonarodzeniowych. Zabawa dydaktyczna „Zaczarowane pudełko” – oglądanie i opisywanie bombek. „Czego chcieli byśmy
          dowiedzieć się o bombce?” – tworzenie wstępnej siatki pytań. Zabawa ruchowa „Wyprawa do lasu”.
            obszary z podstawy programowej: III 2, 5, 6, 8; IV 2, 7, 18, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Biegnij i dotknij!” – ćwiczenie reakcji na sygnał. Wyszukiwanie drzew iglastych w ogrodzie
          – oglądanie igieł przez lupę, porównywanie igieł różnych drzew, poznawanie nazw tych drzew. Zabawa ruchowa z moco-
          waniem i dźwiganiem „Piłka w dołku”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 2, 18, 19


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa integrująca przy piosence Grudzień z Mikołajem (CD). Ilustrowanie ruchem tekstu piosenki.
             x Oglądanie kartek świątecznych przedstawiających ozdobione choinki i stroiki – swobodne wypowiedzi dzieci. Rozbu-
            dzanie zainteresowania tradycjami świątecznymi.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Moja przygoda z bombką”. Dzieci rysują kredkami historie osobiste związane tematycznie z projektem,
            a następnie opowiadają treść swoich rysunków. N. na odwrocie każdego rysunku krótko opisuje jego treść, wpisuje
            datę i podpisuje pracę. Tworzenie emocjonalnej więzi z tradycją, wyrażanie emocji poprzez działania twórcze.
             x Przygotowanie zaproszeń dla rodziców na piątkowe spotkanie podsumowujące projekt. Zabranie zaproszeń do domu
            i wręczenie ich rodzicom.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „W rytmie tamburynu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: tworzenie wstępnej siatki pytań (zajęcia z 1. etapu metody projektów badawczych).
          Temat: Czego chcielibyśmy dowiedzieć się o bombce?
          Cele:
            wzbogacanie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych
            ozbudzanie ciekawości poznawczej
            r
            n
            abywanie umiejętności formułowania pytań
            drażanie do pracy zespołowej
            w
            auka dochodzenia do wspólnych ustaleń
            n
            worzenie rodzinnej atmosfery świąt.
            t
               Pomoce: tekst zagadki, nagranie popularnej piosenki świątecznej, np. Jingle Bells, gałązki i ilustracje różnych drzew
               iglastych, bombka dla każdego dziecka, pudełko, duży arkusz papieru, pisak.
          Przebieg zajęć:
          1.  N. mówi zagadkę.

            W pokoju drzewko zielone, na nim mnóstwo światełek.
            Spod bombek i łańcuchów prawie nie widać igiełek.     (choinka)
                                                              Anna Mikita

          2.  Wysłuchanie świątecznej piosenki. Rozmowa na temat choinki. Przykładowe pytania:
            –   Co to jest choinka? Skąd się biorą choinki?
            –   Dlaczego przynosimy je do domu?
          3.  Oglądanie gałązek i ilustracji różnych drzew iglastych – poznawanie ich wielkości, wyglądu i zapachu.
          4.  Zabawa dydaktyczna „Zaczarowane pudełko”. Dzieci losują bombki z pudełka, oglądają je i wypowiadają się na ich temat.
          5.  „Czego chcielibyśmy dowiedzieć się o bombce?” – tworzenie wstępnej siatki pytań. Dzieci siedzą w kole. N. rozkłada
            na podłodze duży arkusz papieru, na środku pisze pisakiem słowo bombka. Obok zapisuje wszystkie pytania dzieci, np.:
   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185