Page 179 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 179

TYDZIEŃ 16  •  Stroimy choinkę  •  177



            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne inspirowane muzyką.
            Temat: Zimowe widoki.
            Cele:
              p
              oznanie techniki malarskiej „mokre na mokrym”
              doskonalenie umiejętności malowania farbami akwarelowymi
              udzenie wrażliwości na piękno zimowego krajobrazu.
              b
                 Pomoce: prezentacja multimedialna z widokami zimowych krajobrazów, kartka pogniecionego papieru rysunko-
                 wego zamoczonego w wodzie (jedna dla każdego dziecka), farby akwarelowe, pędzle, nagranie dowolnego utworu
                 związanego z zimą, np. Zimy z cyklu Cztery pory roku Antonia Vivaldiego, odtwarzacz CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie prezentacji multimedialnej z widokami zimowych krajobrazów połączone ze słuchaniem utworu muzycznego.
              Odwołanie się do krajobrazów za oknem.
            2.  „Zimowe widoki” – swobodna ekspresja malarska. Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
                 x rozdanie dzieciom mokrych kartek
                 x malowanie zimowych krajobrazów z wykorzystaniem nowej techniki – poprzez nanoszenie farby akwarelowej
                 na mokrą kartkę
                 x obserwowanie rozmywania się kresek
                 x odłożenie prac do wyschnięcia.
            3.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
            4.  Zorganizowanie wystawy prac – swobodne wypowiedzi dzieci na temat prac własnych oraz prac kolegów i koleżanek.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Oglądanie przez lupę śniegowych płatków. Rozwijanie zmysłu obserwacji.
              x Dokarmianie ptaków – obserwacja zachowania ptaków przy karmniku. Uwrażliwianie na potrzeby zwierząt.
              x Zabawa „Ptaszki dziobią ziarenka”. Dzieci poruszają się pomiędzy rozłożonymi na ziemi krążkami, naśladując latające
              ptaki. Na sygnał N. przykucają na najbliższym krążku i stukają o niego palcami (zbierają ziarenka). Ćwiczenie reagowania
              na sygnał i precyzji ruchów.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Zwierzęta na spacer i do domku” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




            TYDZIEŃ 16    Stroimy choinkę                *




            Poniedziałek    temat:  Czego chcielibyśmy dowiedzieć się o bombce?



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integrująca przy piosence Grudzień z Mikołajem. Oglądanie kartek
            świątecznych – rozbudzanie zainteresowania tradycjami świątecznymi. Ćwiczenia poranne: Zestaw VI. Zabawa „Moja
            przygoda z bombką” – rysowanie kredkami historii osobistych – tworzenie emocjonalnej więzi z tradycją, wyrażanie
            emocji poprzez działania twórcze. Przygotowanie zaproszeń dla rodziców. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa
            „W rytmie tamburynu”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5, 6, 8; IV 1, 2, 5, 7, 8




            *       Temat realizowany z wykorzystaniem metody projektów badawczych. W metodzie projektów nie ma ścisłego planowania. N. podąża
              za zainteresowaniami dzieci. Temat projektu dzieci wybierają same lub wspólnie z N. Projekt może być realizowany przez dłuższy
              czas. Powyższy temat został opracowany na podstawie metody projektów opisanej w książce: J. Holm, L. Katz Mali badacze. Metoda
              projektów w edukacji elementarnej, Wydawnictwo CODN, Warszawa 2003. Temat ten może, a nawet powinien być modyfikowany
              przez N. w celu zachowania założeń metody.
   174   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184