Page 177 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 177

TYDZIEŃ 15  •  Tropy na śniegu  •  175



            Zajęcia w ogrodzie: Rysowanie patykiem kółek na śniegu. Zabawa „Spłoszone ptaki” – ćwiczenie orientacji przestrzennej
            i reagowania na sygnał. Zabawa ruchowa rzutna „Kto dalej rzuci?”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenia grafomotoryczne „Szalik dla lalki”. Dzieci kreślą na długim pasku papieru znaki grafomotoryczne po śladzie.
              Usprawnianie ręki.
              x Gra dydaktyczna „Szukamy kształtu”. Każde dziecko otrzymuje kartonik z naszkicowanym kształtem: koła, kwadratu
              lub trójkąta. Zadaniem dzieci jest odnalezienie w sali przedmiotu o takim samym kształcie. Nauka uważnej obserwacji,
              utrwalanie kształtów podstawowych figur geometrycznych.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Kiedy to włożysz?”. Dzieci otrzymują obrazki przedstawiające różne ubrania. Rozdzielają obrazki
              pod kątem dostosowania widniejących na nich ubrań do określonej pory roku. Doskonalenie umiejętności klasyfikacji.
              x Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 30 – dzieci rysują słoneczka na metkach przy ubraniach letnich, a gwiazdkę przy ubra-
              niach zimowych.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Po drugiej stronie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: W sklepie z ubraniami.
            Cele:
              zwrócenie uwagi na właściwe ubieranie się w zależności od pogody
              u
              świadamianie dzieciom, że ubiór ma wpływ na nasze zdrowie
              kształtowanie umiejętności klasyfikowania i definiowania.

                 Pomoce: teksty zagadek, rękawiczki, szalik, czapka zimowa z pomponem, czapka zimowa ze sznureczkami po bo-
                 kach, druty do dziergania i włóczka, ubrania dla lalek i misia na zimową pogodę, obrazki do tworzenia kolekcji
                 przedstawiające ubrania na różne pory roku, około 30 par obrazków przedstawiających letnie i zimowe ubrania,
                 elementy wyposażenia kącika lalek, dowolne nagranie z rytmiczną muzyką, odtwarzacz CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. przygotowuje rekwizyty w kąciku lalek: misie, lalki w letnich ubraniach, ubranka zimowe w szafce.
            2.  Rozwiązywanie zagadek połączone z późniejszym pokazem rekwizytów (przy szaliku także drutów i włóczki).

              Gdy z nieba sypią białe śnieżyczki,                       Jest długi i cieplutki
              tobie w rączki jest ciepło, bo masz…     (rękawiczki)     na końcach ma frędzelki.
                                              Magdalena Kosecka         Otulasz nim szyję,
                                                                        gdy mróz na dworze wielki.    (szalik)
                                                                                                  Magdalena Kosecka
              Miewa pompon w górze lub sznureczki z boku.
              Uszy dobrze chroni, gdy mróz szczypie wokół.     (czapka zimowa)
                                                             Barbara Rokicka
            3.  Zabawa inspirowana pytaniem: Czy nasz miś i lalki mogą pójść dzisiaj na spacer?. Dzieci oglądają misia oraz lalki
              i wnioskują o niedostosowaniu ich ubrań do pogody. N. pyta: Co musimy zrobić? Jakie ubrania wybrać? Dlaczego?. Wspólne
              ubieranie zabawek w zimowe ubrania.
            4.  Zabawa ruchowa „Lalki na spacerze”. Dzieci poruszają się w rytm muzyki, naśladując sztywny sposób poruszania się lalki.
              Gdy muzyka cichnie, schylają się, naśladują zbieranie śniegu i robienie kul. Gdy muzyka gra, naśladują rzucanie się śnieżkami.
            5.  Zabawa dydaktyczna „Sklep z ubraniami ZIMA – LATO”. N. przygotowuje „sklep” wyposażony w obrazki przedstawia-
              jące ubrania na dwie pory roku: zimę i lato. Każde dziecko otrzymuje jeden obrazek przedstawiający pojedynczą sztukę
              odzieży, np. zimową czapkę lub czapkę z daszkiem. Sprzedawca (N. lub wybrane dziecko) staje przy stoisku z ubra  -
              niami, tj. rozłożonymi z tyłu na półce obrazkami identycznymi jak obrazki dzieci. Sprzedawca podczas sprzedaży
   172   173   174   175   176   177   178   179   180   181   182