Page 176 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 176

174  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            r
            ozwijanie twórczej ekspresji ruchowej
            w
            ykonywanie dwóch różnych czynności jednocześnie
            r
            eagowanie na sygnał dźwiękowy
            kształtowanie uważnego słuchania
            wrażliwianie na słuchaną muzykę (nastrój, tempo itp.).
            u
               Pomoce: nagranie nastrojowej muzyki i innej dowolnej muzyki, białe kartki papieru (co najmniej po jednej
               dla każdego dziecka), folia malarska, tamburyn, drewienka, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Zimowe powitanie”. Dzieci stoją w kole wiązanym, a N. wita je różnymi sformułowaniami związanymi z zimą.
            Dzieci, których powitanie dotyczy, odpowiadają na nie we wskazany sposób. Przykładowe powitania:
            –   Witam te dzieci, które lubią zimę. (Dzieci, które czują się powitane, machają ręką).
            –   Witam te dzieci, które lubią jeździć na sankach. (Dzieci, które czują się powitane, robią krok do przodu).
            –   Witam te dzieci, które lubią bawić się śnieżkami. (Dzieci, które czują się powitane, stają na jednej nodze).
            –   Witam te dzieci, które lubią lepić bałwana. (Dzieci, które czują się powitane, kucają).
          2.  Zabawa ruchowa „Śniegowe kule”. N. wprowadza dzieci w nastrój zabawy: Kiedy jest zima i pada śnieg, ze śniegu można
            robić śnieżki. A kiedy śniegu nie ma albo jest go za mało, śnieżki można zrobić też inaczej. N. rozdaje dzieciom kartki
            papieru i prosi, aby każde dziecko zgniotło kartkę w kulkę. N. włącza muzykę, a dzieci improwizują taniec śniegowych
            kulek (podrzucają papierowe kule, turlają je, trzymają na otwartej dłoni itp.).
          3.  Marsz ze śniegową kulą. N. gra na tamburynie rytm do marszu, a dzieci maszerują i rytmicznie przekładają „śniegową”
            kulę z ręki do ręki.
          Zabawa „Lepimy bałwana”. Dzieci, trzymając w rękach „śniegowe” kule, poruszają się po sali w rytm tamburynu –
            wolno, coraz szybciej, szybko. Po pewnym czasie N. przerywa grę i mówi: Teraz zagram na drewienkach. Posłuchajcie,
            ile zagram dźwięków, one podpowiedzą nam, ile potrzeba śniegowych kulek, żeby ulepić bałwanka. Dzieci liczą dźwięki.
            Teraz ulepcie bałwanka z tylu kulek, ile było dźwięków. Dzieci w grupach układają na podłodze bałwanki.
          4.  Zabawa „Tańczące kule”. N. włącza w tle nastrojową muzykę, rozkłada na podłodze folię malarską, po czym prosi dzieci, aby
            położyły swoje kule na folii, a następnie złapały za jej brzeg i delikatnie nią poruszały. N. zwraca uwagę na dźwięki, jakie
            wydaje folia i kieruje tempem poruszania nią – wolno, troszkę szybciej, wolniej. Na koniec dzieci mogą szybkim ruchem unieść
            wysoko folię, tak aby śniegowe kule z niej spadły. N. zwija folię, a dzieci zbierają kule (jeśli chcą, mogą je zabrać do domu).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Wirujące śnieżynki”. Dzieci poruszają się, wirując wokół własnej osi. Na sygnał N. śnieżynki opadają (dzieci kucają).
            Ćwiczenie równowagi.
             x Zabawa „Wyścigi sanek”. Dzieci w parach ciągną się na sankach do wyznaczonej mety. Ćwiczenie ogólnej sprawności fizycznej.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          Czwartek    temat:  W sklepie z ubraniami.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia grafomotoryczne „Szalik dla lalki”. Gra dydaktyczna „Szukamy kształtu” –
          utrwalanie kształtów podstawowych figur geometrycznych. Ćwiczenia poranne: Zestaw V. Zabawa dydaktyczna „Kiedy to
          włożysz?” – doskonalenie umiejętności klasyfikacji. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – klasyfikowanie ubrań na letnie i zimowe.
          Zabawa bieżna „Po drugiej stronie”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 12

          Zajęcia główne:   ▶  Zajęcia matematyczne – w sklepie z ubraniami. Rozwiązywanie zagadek połączone z pokazem
          rekwizytów – zimowych ubrań. Wspólne ubieranie zabawek w zimowe ubrania. Zabawa ruchowa „Lalki na spacerze”.
          Zabawa „Sklep z ubraniami ZIMA – LATO” – zwrócenie uwagi na właściwe ubieranie się w zależności od pogody, uświa-
          damianie dzieciom, że ubiór ma wpływ na nasze zdrowie, kształtowanie umiejętności klasyfikowania i definiowania.
          Zwrócenie uwagi na to, jak zimowe ubrania dzieci są dostosowane do pogody.
            obszary z podstawy programowej: III 5; IV 2, 5, 12, 18
   171   172   173   174   175   176   177   178   179   180   181