Page 171 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 171

TYDZIEŃ 15  •  Tropy na śniegu  •  169



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integrująca grupę „Śniegowa zaspa”. Dzieci stoją w kole z zamkniętymi oczami. N. dotykiem (w ciszy) wybiera
              jedno z dzieci, które następnie wchodzi do środka koła, i nakrywa je cienkim białym materiałem. Dzieci zgadują,
              kto się ukrył pod „śniegową zaspą”. N. pyta: Po czym poznaliście, kto się ukrył?. Ćwiczenie spostrzegawczości, rozpozna-
              wanie członków grupy.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 29 – ćwiczenie w rysowaniu po śladzie z zachowaniem określonego kierunku kreślenia.
              Po wykonaniu ćwiczenia N. proponuje dzieciom zabawę badawczą z lusterkiem z wykorzystaniem karty pracy. Przed-
              szkolaki oglądają lustrzane odbicie rysunku (śnieżynki), szukają osi symetrii.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „W rytmie tamburynu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna połączona ze spacerem po najbliższej okolicy.
            Temat: Czy to już zima?
            Cele:
              oznanie pory roku (zimy)
              p
              wzbogacenie zasobu słownictwa czynnego poprzez wprowadzenie i wyjaśnienie pojęć służących do określania atrybutów

              zimy oraz towarzyszących jej zjawisk atmosferycznych: lód, śnieg, czapy śniegowe, zadymka śnieżna
              dostrzeganie piękna zimowego krajobrazu
              p
              rzestrzeganie ustalonych zasad zachowania podczas spaceru
              warzanie okazji do dzielenia się doświadczeniami i wrażeniami ze spaceru.
              s
               t
                 Pomoce: ilustracje przedstawiające krajobrazy w różnych porach roku oraz stany pogody odpowiadające różnym
                 porom roku, dowolne nagranie muzyki relaksacyjnej, odtwarzacz CD, kawałki folii, plastiku, szklany talerzyk.

            Przebieg zajęć:
            1.  Utrwalenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących dzieci podczas wyjścia poza teren przedszkola.
            2.  Omówienie celu spaceru – prowadzenie obserwacji krajobrazu najbliższej okolicy oraz stanu pogody.
            3.  Po powrocie ze spaceru rozmowa na temat spostrzeżeń dzieci. Przykładowe pytania:
              –   Czy zauważyliście zmiany w przyrodzie? Jakie?
              –   Dlaczego nastąpiły te zmiany?
              –   Jak się nazywa obecna pora roku?
            4.  Nazywanie charakterystycznych cech zimowego krajobrazu i zimowej pogody. Dzielenie się wrażeniami i doświadcze-
              niami.
            5.  Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest zima?” – wyszukiwanie wśród rozłożonych na podłodze ilustracji tych, które przedsta-
              wiają zimę. Uzasadnianie wyboru. Stworzenie zimowej dekoracji na tablicy ściennej.
            6.  Zabawa „Wirujące śnieżynki”. Dzieci-śnieżynki wirują wokół własnej osi w rytmie muzyki. Gdy muzyka cichnie, dzieci-
              -śnieżynki kucają.
            7.  Zabawa „Jak skrzypi śnieg?” – praktyczna weryfikacja propozycji dzieci. Pocieranie palcami różnych materiałów (szkło,
              folia, plastik) i wydobywanie skrzypiących dźwięków.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Czarodziejskie znaki”. Dzieci rysują dowolne kształty, a następnie w parach odgadują, co narysowały. Rozwija-
              nie wyobraźni i umiejętności kojarzenia.
              x Obserwacje przyrodnicze „Czy to już zima?” – obserwacja charakterystycznych oznak zimy, wnioskowanie o zmianach
              w przyrodzie związanych z nadejściem nowej pory roku. Ćwiczenie spostrzegawczości i rozwijanie zainteresowania
              przyrodą.
              x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Kto silniejszy?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176