Page 168 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 168

166  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            zachęcanie do podejmowania zabaw badawczych, rozwijających zmysł dotyku
            r
            ozwijanie wrażliwości czuciowej
            k
            lasyfikowanie według określonej cechy
            r
            ozwijanie logicznego myślenia.
               Pomoce: teksty zagadek, czerwone i niebieskie kartoniki (po jednym z każdego koloru dla każdego dziecka), pięć
               butelek napełnionych wodą o różnej temperaturze, czerwone i niebieskie szarfy, przedmioty lub rysunki koja rzące
               się z ciepłem i zimnem, dowolne nagranie ze skoczną muzyką, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Dzieci odgadują zagadki, których rozwiązaniem są pojęcia związane z ciepłem i zimnem.

            Kruchy, przezroczysty, jest jak szyba prawie.
            W mroźny dzień zimowy znajdziesz go na stawie.     (lód)

            Puszysty, bialutki, zimą z nieba leci.
            Wielkiego bałwanka lepią z niego dzieci.     (śnieg)


            Wisi na niebie kula świecąca.
            Ogrzewa ziemię, bo jest gorąca.
            Cieszą się drzewa, śmieją się kwiaty,
            martwi się tylko bałwan pękaty,
            bo kiedy kula zbyt mocno grzeje,
            brzuszek bałwanka szybko topnieje.     (słońce)

            Żelazne długie żeberka wiszą pod oknem równiutko.
            Kiedy się zrobią gorące, w domu nam będzie cieplutko.     (kaloryfer)
                                                                        Anna Mikita
          2.  Zabawa dydaktyczna „Prawda – fałsz”. Dzieci reagują na zdania wypowiadane przez N. Odpowiadają twierdząco lub
            przecząco, podnosząc jednocześnie do góry właściwy kartonik: czerwony (jeśli coś jest ciepłe) lub niebieski (jeśli jest
            zimne). Przykładowe zdania:
            –   Lody waniliowe są ciepłe. (fałsz, niebieski kartonik)
            –   Śnieg jest zimny. (prawda, niebieski kartonik)
            –   Ogień jest zimny. (fałsz, czerwony kartonik)
            –   Kaloryfery zimą są ciepłe. (prawda, czerwony kartonik)
            –   Lód jest ciepły. (fałsz, niebieski kartonik)
            –   Zupa na obiad w przedszkolu jest zimna. (fałsz, czerwony kartonik)
          3.  Zabawa badawcza „Ciepłe, cieplejsze, najcieplejsze”. N. przygotowuje pięć butelek z wodą o różnej temperaturze: bardzo
            zimną, zimną, letnią, ciepłą i bardzo ciepłą. Dzieci podchodzą, dotykają butelek i mówią, kiedy czują ciepło, a kiedy
            zimno. Próbują odpowiedzieć na pytanie, za pomocą jakiego zmysłu odczuwały ciepło lub zimno. Wypowiadają się
            na temat swoich odczuć w kontakcie z zimnem i ciepłem.
          4.  Zabawa „Lodowe rzeźby”. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na hasło lód zastygają w bezruchu.
          5.  Zabawa dydaktyczna „Ciepłe – zimne”. Dzieci są podzielone na dwa zespoły. Jeden zespół otrzymuje szarfy w kolorze
            czerwonym, a drugi niebieskim. Zespół czerwony wyszukuje w sali przedmioty lub rysunki kojarzące się z ciepłem
            i odkłada je na umówione miejsce. Zespół niebieski robi to samo z tymi, które kojarzą się z niską temperaturą.
            Na zakończenie dzieci uzasadniają swój wybór.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Jadą traktory” – wydeptywanie śladów na śniegu poprzez chodzenie stopa za stopą ze stopami skierowanymi
            lekko skośnie na zewnątrz. Sprawdzanie, czyj ślad najbardziej przypomina ślady opon traktora. Rozwijanie spostrzegaw-
            czości.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Piłka w dołku” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173